Olej, płótno; wym.: 62 x 81 cm; sygn. i datowany p. d. M. Stańko 937.
Widok miasta od strony Gubałówki z dominantą kościoła parafialnego; cmentarz na Pęksowym Brzyzku (pierwszy plan) jeszcze w pierwotnej formie, sprzed przebicia przez Niemców łącznika między Krupówkami a dolną stacją kolejki.
Michał Stańko zw."Michałem z Sosnowca" - malarz pejzażysta; we wczesnej młodości mieszkał w Miechowie. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. W latach 1927-1939 przebywał głównie w Zakopanem; malował liczne krajobrazy tatrzańskie i współpracował z Januszem Kotarbińskim pracując nad polichromią nowego kościoła parafialnego (1932-1934). Czasowo mieszkał także w Sosnowcu. Należał do - założonego w 1929 przez Stanisława Szukalskiego - "Szczepu Rogate Serce", przybierając miano Michała z Sosnowca. W 1939 ochotniczo wstąpił do wojska, biorąc udział w kampanii wrześniowej. W latach 1942 -1943 wykonał polichromię w kościele w Koziegłowach k. Częstochowy. Po wojnie związany był ze śląskim środowiskiem artystycznym, ale stale mieszkał w ulubionym Zakopanem, gdzie miał pracownię. Malował pejzaże; w tym szczególnie krajobrazy tatrzańskie, ale także widoki ze Śląska (Pejzaż z okolic Szopienic, 1962). Ponadto tworzył martwe natury, portrety, akty i kompozycje symboliczne. Były to głównie obrazy olejne i - rzadziej - akwarele.
STAŃKO Michał
Malarz, pejzażysta tatrzański. Urodzony w Sosnowcu, młode lata spędził w Miechowie. W czasie I wojny walczył w Legionach. Ok. 1930 osiadł w Zakopanem, gdzie m.in. współpracował z Januszem Kotarbińskim przy polichromii w zakopiańskim kościele parafialnym. W 2 połowie lat trzydziestych mieszkał w Sosnowcu. Był członkiem Szczepu Rogate Serce Stanisława Szukalskiego. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej 1939. W latach 1942-43 wykonywał polichromię w kościele w Koziegłowach k. Częstochowy. Krótko pracował w Strzelcach Opolskich w tamtejszym Wydziale Kultury. Po wojnie związał się ze śląskim środowiskiem artystycznym, pozostając w bliskim kontakcie z Zakopanem, gdzie mieszkał i miał pracownię. Najchętniej podejmował tematykę pejzażową, malował również martwe natury i akty, posługując się technika olejną, rzadziej akwarelą.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl