Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał | Jastrzębia Góra, 1903

Michał GORSTKIN-WYWIÓRSKI (1861 Warszawa - 1926 Berlin)

Jastrzębia Góra, 1903

olej, płótno; 80 x 120 cm;
sygn. i dat. l. d.: MG. Wywiórski 1903

Michał Gorstki Wywiórski - malarz pochodzący z Warszawy odebrał wykształcenie malarskie w Monachium u Karla Rauppa i Nikolausa Gysisa oraz w prywatnych pracowniach Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Artysta odbył wiele podroży, by najpierw osiąść w Berlinie, a następnie związać swoje życie z Wielkopolską, a przede wszystkim z Poznaniem. Po początkowej fascynacji wschodnimi rubieżami i częstym podejmowaniem tematów inspirowanych tymi ziemiami, np. „Jeźdźców wschodnich”, zwrócił się w stronę młodopolskiej poetyki pejzażu, co zostało docenione przez jego kolegów. Zarówno Wojciech Kossak, Julian Fałat jak i Jan Styka zapraszali malarza do współpracy przy malowaniu panoram. Zadaniem Michała Gorstkina Wywiórskiego było opracowanie części pejzażowych monumentalnych płócien np. w kompozycji „Przejście przez Berezynę”.
Cechą wspólną dla oferowanego pejzażu z Jastrzębiej Góry, jak i dla szkoły Jana Stanisławskiego i jego uczniów, jest unikanie ożywionych części natury, takich jak postacie ludzkie, zwierzęta, ptaki. Sam pejzaż oraz sposób jego utrwalenia na płótnie miał być wystarczająco symbolicznym oraz silnie oddziałującym na widza przeżyciem. W 1906 roku Jastrzębia Góra była jeszcze niewielką rybacką osadą ze stromymi klifami, dopiero po 1920 roku miejscowość zaczęła się rozwijać i powoli stała się nadmorskim kurortem. W oferowanym dziele doskonale została uchwycona cisza i spokój nienaruszonej ręką człowieka przyrody, gdzie wiatr, wyrażony w ekspresyjnych pociągnięcia pędzla, targa wody Bałtyku.
Kilka analogicznych, nadbałtyckich pejzaży, autorstwa Michała Gorstkina Wywiórskiego znajduje się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał

W latach 1883-1887 studiował w ASP w Monachium u K. Rauppa i W. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta, A. Wierusza-Kowalskiego. Mieszkał początkowo w Monachium, potem w Berlinie. Od 1904 roku działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i Stowarzyszenia Artystów. Poza Poznaniem wystawiał w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Wielkim wyróżnieniem dla niego była współpraca z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji Berezyny (malował w niej śnieg); z J. Styką - przy malowaniu Bema w Siedmiogrodzie; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim - przy komponowaniu Napoleona pod Piramidami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.  Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowany pejzaż a także sceny z polowań. Do epizodów polowań, odbywających się najczęściej w zimowej scenerii, czerpał kompozycyjne wzory i formalne inspiracje z obrazów J. Fałata.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.

Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl