Olej, sklejka; 31,5 x 42,5 cm Sygnowany p.d.: MichalinaKrzyżanowska | 927 Na odwrocie papierowa nalepka: MUZEUM NARODOWE | W WARSZAWIE | Nr. inw. 185294 | Nr. kat. 322 Na nalepce częściowo czytelna pieczątka: WYDANO ... | ( .] MUZEUM NARODOWEGO i druga nalepka z odręcznym napisem Krzyżanowska 20
Michalina Krzyżanowska była malarką nastrojowych, o bardzo osobistym, emocjonalnym stosunku do przyrody pejzaży, kameralnych martwych natur kwiatowych i wnętrz. Naukę malarstwa rozpoczęła u M. Kotarbińskiego, a kontynuowała w latach 1904-09 warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Konrada Krzyżanowskiego, którego poślubiła w 1906 roku. Po studiach zamieszkała w Warszawie skąd co roku je¼dziła, na organizowane przez Krzyżanowskiego dla studentów, plenery malarskie do Arkadii nieborowskiej, Zwierzyńca koło Zamościa, na Śląsk Cieszyński (Istebna), do Werk koło Wilna, Finlandii i na Ukrainę (Aleksandria). W 1912 roku wyjechała wraz z mężem do Londynu i do Paryża, gdzie kontynuowała studia w Académie Ranson u M. Denis`a. Okres I wojny światowej spędziła na rodzimym Wołyniu, Polesiu i Kijowie. W 1918 roku powróciła do Warszawy, skąd ponownie wyjeżdżała wraz z mężem i jego studentami na plenery malarskie po kraju. Od 1922 roku zaczęła wystawiać swoje obrazy w kraju i za granicą. Dwukrotnie uzyskała za swoje prace medale - w roku 1928 brązowy, na wystawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i w 1929 srebrny, na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. W 1934 roku uhonorowano artystkę Złotym Krzyżem Zasługi. Po II wojnie światowej, którą spędziła w Warszawie, została aresztowana i do 1955 roku więziona. Po 1956 roku wzięła udział w wystawach organizowanych przez ZPAP i grupę "Zachęta". Zorganizowana w grudniu 1999 roku w Starej Kordegardzie Łazienek Królewskich w Warszawie, wystawa jej prac, ciesząca się dużą popularnością wśród publiczności, przypomniała twórczość tej bardzo cenionej w okresie międzywojennym artystki. Prezentowany Pejzaż górski był, wraz z innymi obrazami, w roku 1951 zdeponowany w Muzeum Narodowym w Warszawie przez Urząd Bezpieczeństwa i zapisany pod numerem inwentarza 185294. Po wyjściu Michaliny Krzyżanowskiej z więzienia, i po procesie rehabilitacyjnym (1957) został wraz z pozostałymi dziełami zwrócony właścicielce.
KRZYŻANOWSKA Michalina
Urodzona w Warszawie. Żona i ulubiona modelka Konrada Krzyżanowskiego. Uczennica Miłosza Kotarbińskiego, w latach 1904-1909 naukę kontynuowała w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Krzyżanowskiego. W 1912 była w Londynie i Paryżu, gdzie uczęszczała do Académie Ranson, malując pod kierunkiem Maurice’a Denis. W latach 1919-1921, wraz z mężem i uczniami prowadzonej przez niego szkoły malarskiej wyjeżdżała na studia plenerowe do Płocka, Kartuz i Chmielna.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl