Olej, płótno naklejone na tekturę; 35,5 x 43,5 cm w świetle oprawy Sygnowany na odwrocie: mal. M. Kościelniak1974
Malarz, grafik i rysownik, absolwent krakowskiej ASP (1939). Podczas II wojny światowej był więźniem obozów zagłady; tworzył tam rysunki ilustrujące zbrodnie hitlerowskie. Spora część tych prac znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum w Oświęcimiu (artysta był jednym z twórców tegoż muzeum). W okresie powojennym współpracował jako ilustrator, rysownik i dziennikarz z różnymi wydawnictwami i czasopismami (m.in. "Światem Młodych" i "Kalejdoskopem Techniki"). Był również ilustratorem ponad stu pięćdziesięciu książek. Pasją jego życia była nauka (poznał pismo klinowe i hebrajskie, interesował się historią religii, filozofią i egiptologią) oraz podróże; najczęściej odwiedzał Egipt oraz rejon Morza Śródziemnego (podczas jednej z takich wypraw powstała prezentowana praca). Był członkiem Pen-Klubu, został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem w Służbie Polskiej Oświaty. Po 1945 zamieszkał w Warszawie, w 1985 przeprowadził się do Ustki, a następnie w 1989 do Słupska. Po śmierci w 1993 pochowany na cmentarzu w Ustce. Obecnie jego imię nosi jedna z ulic tego miasta.
KOŚCIELNIAK Mieczysław
Studiował w ASP w Krakowie u J. Mehoffera (dyplom 1936 r.). W latach 1941-1945 był więziony w KL Auschwitz, gdzie wykonywał prace artystyczne na żądanie władz SS, a także tworzył nielegalnie rysunki o tematyce martyrologicznej. Był autorem fresków w hotelu niemieckim w Oświęcimiu (1944). Należał do Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC) oraz jako honorowy członek do Pen-Clubu. Uprawiał grafikę warsztatową, ilustrację książkową, malarstwo, rysunek, mozaikę i witraż. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Oświęcimiu, Słupsku, Frankfurcie n. Menem, Londynie, Japonii. Uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w: Biennale Sztuki w Wenecji (1952), Ogólnopolskich Wystawach Plastyki w Warszawie (1950, 1951, 1954), Wystawie sztuki sakralnej w Słupsku (1986). Prace w Muzeum Narodowym w Warszawie, muzeach w Oświęcimiu, Watykanie, Jerozolimie i innych.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl