akryl/płótno,drewno, płyta pilśniowa, 82 x 71,5 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrocie na podstawie: Mieczysław Wiśniewski | Układ LV/160 | 82 x 71,5 | 2013 | drewno | płyta pilśniowa | akryl
Studia artystyczne odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1949-1954. Z macierzystą uczelnią związany jako wykładowca, z tytułem profesora od 1990 r. W jego twórczości rządzi geometria, chociaż artysta odwołuje się do mniej przewidywalnych czynników jak światło i cień. Wpływ na twórczość artysty wywarły takie kierunki artystyczne jak kubizm i konstruktywizm. Zainteresowanie formami przestrzennymi wpłynęło na pierwsze prace reliefowe z przełomu lat 50. i 60. XX w. Wiśniewski uczestniczył w najważniejszych imprezach artystycznych związanych ze sztuką przestrzeni i geometrii: w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965), w wystawach Złotego Grona w Zielnej Górze,w organizowanych przez Bożenę Kowalską Plenerach dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii w Białowieży, Okunince (koło Chełma), Orońsku (Centrum Sztuki Współczesnej) i Radziejowicach.
Prezentowana praca-obiekt, o solidnej konstrukcji, jest monochromatyczna, matowa i stanowi swojego rodzaju „grę kompozycyjną”. Budujące ją regularne elementy nie są namalowane na płótnie, lecz nałożone kolejno na siebie. W części centralnej mamy jeden pod drugim puste kwadraty, w których przestrzeni rozgrywa się gra światła.
Według założeń artysty proces twórczy dopełnia odbiorca - to jego ruch względem obrazu warunkuje przestrzeń dzieła. „Elementy strukturalne moich obrazów, jak figury i płaszczyzny, linie i sfery, nawiązują do myślenia przestrzennego, wypowiadającego się w kategoriach geometrii Euklidesowej, spójnej, opartej na konkretach, fizycznie i matematycznie precyzyjnej, respektującej porządek logiczny. Równocześnie jednak napięte, nieznacznie wygięte, barwne i lśniące płaszczyzny w obrazach przy oglądzie z różnych punktów widzenia układają się w ruchome kombinacje różnych powierzchni sferycznych. Uruchamiają one na płaszczyźnie obrazu grę świateł zmiennych, migotliwych nieprzewidywalnych, uzależnionych od mechaniki przypadku”. Mieczysław Wiśniewski ([w:] Mieczysław Wiśniewski, Świat obrazów, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, 2015, s. 3)
Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom 1954. Obecnie jest profesorem macierzystej uczelni.
Od ponad 20 lat artysta tworzy kolejne cykle "Układów sferycznych", w których przestrzeń malarska jest kreowana światłem i prawami geometrii oraz uwarunkowana sposobem poruszania się odbiorcy w trakcie oglądania ekspozycji. To przynosi "samoistne" powstawanie szczególnych, studyjnych efektów optycznych i kolorystycznych. Konstrukcje takich "układów" stają się czynnikami porządkującymi formę plastyczną oraz stanowią źródło odpowiednich emocji i przeżyć osób zwiedzających ekspozycje obrazów artysty.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl