Olej, płótno; 45,5 x 40,5 cm Sygnowany p. d.: Mojej Kochanej Zosieńce | tę "pobudkę", jako pobudkę | daruję | 15 maja 1927. Poniżej stylizowany monogram MW Stan zachowania: po konserwacji.
Za opinią Moniki Ochnio Obraz jest bez wątpienia pracą Mikołaja Wisznieckiego. Świadczy o tym pełen temperamentu sposób malowania, a zwłaszcza uchwycenie ruchu niczym migawką aparatu fotograficznego oraz charakterystyczny monogram autora - identyczny jak na obrazach: Cud krwi i Bitwa pod Kaniowem (Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie). W grudniu 1995 roku temu żołnierzowi i artyście, oficerowi 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Muzeum Wojska Polskiego poświęciło specjalną wystawę. Artysta bowiem ma wielkie zasługi w tworzeniu tegoż muzeum oraz w tworzeniu projektu umundurowania dla Wojska Polskiego w 1918 roku. Jako artysta Wisznicki był amatorem, obdarzony jednakże wielkim talentem, który został zauważony przez Wojciecha Kossaka. Z woli ojca, jednak artysta wstąpił na kijowski uniwersytet, który ukończył z dyplomem przyrodnika-geografa. Nie porzucił jednak malarstwa. Był ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, stałym rysownikiem w "Kurierze Warszawskim", współpracował też z wydawnictwami wojskowymi. Przed II wojną malował "ogromne obrazy batalistyczne, krajobrazy i portrety", wystawiane na salonach TZSP w Warszawie. Podczas II wojny znalazł się w Iraku w Armii Polskiej na Wschodzie. Aktywność twórczą zachował do końca życia. Liczny zbiór jego prac posiada Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Natomiast na rynku antykwarskim obrazy jego należą do rzadkości.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl