Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOTARBIŃSKI Miłosz | Pejzaż z Chrzęsnego

Miłosz KOTARBIŃSKI (1854 - 1944)

Pejzaż z Chrzęsnego

olej/płótno, 65,5 x 85,5 cm
sygnowany inicjałami l.d.: 'MK'

Aktywna działalność Miłosza Kotarbińskiego na wielu polach (był przede wszystkim cenionym pedagogiem) dawała mu na co dzień za mało czasu na malowanie. Miejscem, gdzie mógł z powodzeniem zajmować się tylko malarstwem, były letnie miesiące spędzane w miejscowości Chrzęsne. Miłośnicy malarstwa znają skrawek przydomowego podwórka Kotarbińskich, na którym Władysław Podkowiński przedstawił dwóch synów Miłosza (Dzieci w ogrodzie, 1892, Muzeum Narodowe w Warszawie). Interesujący jest fakt, że uważany za monotonny i nudny mazowiecki pejzaż był tak chętnie przedstawiany przez najwybitniejszych polskich malarzy. W prezentowanej pracy urzeka "akwarelowa" kolorystyka. Dla znających spowite mgłą przedstawienia tych stron obraz zaskakuje swoją lekkością.
Miłosz Kotarbiński pochodził z rodziny, która wydała wiele wybitnych osobistości. Starczy wymienić choćby malarza Wilhelma czy filozofa Tadeusza. Miłosz po nauce u Wojciecha Gersona studiował w akademii petersburskiej u Pawła Czistiakowa.
Ważnym nurtem jego twórczości jest ilustracja książkowa i prasowa. Był przez kilka lat kierownikiem artystycznym "Tygodnika Ilustrowanego". Ilustrował dzieła Williama Szekspira, Juliusza Słowackiego i Elizy Orzeszkowej. Ważną część jego działalności stanowiła aktywność pedagogiczna. W latach 1892-1912 prowadził w Warszawie założoną przez siebie Szkołę Rysunku i Malarstwa dla Kobiet, przez którą przeszły m.in. Michalina Krzyżanowska i Mela Muter. Przez wiele lat był też profesorem w warszawskiej Szkole Rysunkowej (1903-22). Był też jednym z założycieli tutejszej Szkoły Sztuk Pięknych. Kotarbiński był również kompozytorem.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOTARBIŃSKI Miłosz
Urodził się w 1854 roku w Czemiernikach koło Radzynia Podlaskiego, zmarł w 1944 roku w Grodzisku Mazowieckim. Uczęszczał do Klasy Rysunkowej W. Gersona i A. Kamińskiego, a następnie studiował (od 1875 roku) w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem M.K. Klodta i P.P. Czistiakowa. Akademię ukończył w 1882 roku z tytułem "kłassnyj chudożnik" II stopnia przyznanym za obraz "Chory książę Pożarskij przyjmuje moskiewskich posłów". W 1905 roku przyznano mu tytuł akademika. Początkowo zajmował się malarstwem historycznym, następnie pejzażowym, niekiedy malował także sceny religijne i fantastyczne. Największe sukcesy osiągnął jednak w pracy pedagogicznej w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet (którą założył), Klasie Rysunkowej, Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl