Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PIWOWARSKA Monika (z d. PRZYBYSZEWSKA) | Żółty akt

Monika (z d. PRZYBYSZEWSKA) PIWOWARSKA (1914 - 2006)

Żółty akt

gwasz/papier, 20,2 x 29 cm (w świetle passe-partout)
sygnowany p.d.: 'MPiwowarska'

Po ukończeniu liceum Słowackiego w Warszawie za namową Mewy Łunkiewicz (Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej) wstąpiła do Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa na Myśliwieckiej. W 1939 roku ukończyła Akademie Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwa u prof. Felicjana Kowarskiego. Początkowo głównie interesował ją pejzaż, portret szczególnie dzieci, tworzyła też lalki pacynki i projekty zabawek. Pod wpływem przyjaźni z Henrykiem Stażewskim od 1962 roku skoncentrowała się na abstrakcji, a te doświadczenia przeniosła wkrótce na twórczość w tkaninie. Zainspirowana przez Marię Łaszkiewiczową wstąpiła do Pracowni Doświadczalnej ZPAP, w której rodziły się początki sukcesów polskiej tkaniny artystycznej, również Magdaleny Abakanowicz. Uprawiała malarstwo portretowe, abstrakcyjne oraz tkaninę artystyczną - gobeliny. Była laureatką licznych ngród. jej prace znajdują się w kolekcjach największych polskich muzeów oraz w zbiorach prywatnych.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PIWOWARSKA Monika (z d. PRZYBYSZEWSKA)
Urodziła się 29 listopada 1914r. w Orenburgu, gdyż ojciec – inżynier budował w Rosji koleje. Podczas rewolucji straciwszy inżynierski majątek rodzina wróciła do Polski. Lata hitlerowskiej okupacji spędziła na przemian w Warszawie i w rodzinnych stronach męża Edwarda – na Miechowszczyźnie - w Widnicy gdzie maluje pejzaże i portrety na tekturach. We wsi Widnica wynajęli u chłopa izbę , która stała się przystanią dla przyjaciół i artystów. Wkrótce ściągnęli tu m.in. Tadeusz Fijewski, Henryk Stażewski, Iwonka Degee, Anna Fiszer z małym Stasiem Fiszerem, Mewa Łunkiewicz..

Swoją drogę artystyczną rozpoczęła od studiów w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, w pracowni malarstwa ściennego u Mieczysława Schultza, by je ukończyć w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Felicjana Kowarskiego również preferującego twórczość monumentalną. Co prawda z monumentalnych tendencji mistrzów niewiele zostało w twórczości Moniki Piwowarskiej / może nieco w jej tkaninach artystycznych /to jednak tendencje dekoratywne i umiłowanie kompozycyjnej czystości obrazu stało się zasadą jej twórczości podobnie jak u jej mistrzów. Tendencje te z czasem potwierdziły nie tylko własna droga twórcza ale i bliskie kontakty z abstrakcjonistą Henrykiem Stażewskim i zbliżoną do tego nurtu sztuki Mewą Łunkiewicz.

Od 1962r.coraz częściej zajmowała się tkaniną artystyczną , czemu sprzyjało aktywne uczestnictwo w tworzeniu warszawskiej Pracowni Doświadczalnej ZPAP, w której rodziły się początki sukcesów polskiej tkaniny artystycznej (również Magdaleny Abakanowicz).

Uprawiała malarstwo portretowe, abstrakcyjne oraz tkaninę artystyczną/gobeliny.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl