Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
Malarz nieokreślony, polski | ŚWIĘTA TEKLA, 2 poł. XVIII w.

nieokreślony, polski Malarz

ŚWIĘTA TEKLA, 2 poł. XVIII w.

Olej, płótno dublowane; 100 x 67 cm (owal)

Męczennica Święta Tekla z Ikonium (dawna nazwa miasta Konya w Turcji) żyła w czasach św. Pawła Apostoła, była jego uczennicą i naśladowczynią. Nie odstąpiła od wiary chrześcijańskiej mimo tortur. Legenda żywota tej świętej zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla opowieści o pierwszych męczennikach chrześcijańskich. Cud boskiej interwencji ratował ją zawsze od mąk i utraty życia. Gdy miała zostać spalona żywcem - deszcz ugasił płomienie, gdy została rzucona dzikim bestiom na pożarcie - te łasiły się do niej, skała w cudowny sposób otworzyła się przed nią, gdy uciekała przed nastającymi na jej cześć. Zmarła w grocie w Seleucie (prawdopodobnie miasto leżące na terenie dzisiejszego Iraku), nauczając wiary chrześcijańskiej. Kult świętej Tekli początkowo rozpowszechniony był na Wschodzie, w Konstantynopolu i Seleucie, został przejęty także przez kościół Zachodni, zwłaszcza w liturgii funeralnej, jako opiekunki dusz. W Średniowieczu uznawano ją za obrończynię przeciwko zarazom i pożarom. W Hiszpanii święta Tekla jest patronką miasta Tarragone, we Włoszech miasta D`Este i katedry w Mediolanie. W Polsce przechowywane w kościołach wyobrażenia tej świętej pochodzą najczęściej z XVIII wieku. Można przypuszczać, że odzwierciedlały ówczesną wiarę w cudowną moc św. Tekli zbawiającą ludzi od zaraz i pożarów.
Prezentowany obraz, zapewne autorstwa malarza kościelnego wykazuje znajomość osiemnastowiecznej grafiki, powielającej wzory wcześniejszego malarstwa europejskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl