Malarz nieokreślony, polski XIX w. | PORTRET TADEUSZA KOŚCIUSZKI W ZBROI, ok. poł. XIX w.

nieokreślony, polski XIX w. Malarz

PORTRET TADEUSZA KOŚCIUSZKI W ZBROI, ok. poł. XIX w.

Olej, płótno; 53,5 x 42 cm

Portret jest zmniejszoną kopią wizerunku Tadeusza Kościuszki (1746-1817) namalowanego w 1792 przez słynnego portrecistę wiedeńskiego Józefa Grassiego (1758- 1838). Oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Grassi ukazał Kościuszkę, w dawnej zbroi, (anachronicznej w końcu XVIII w.), ale podobnie do wyobrażeń wielkich hetmanów, Jana Tarnowskiego, Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła czy Stanisława "Rewerę" Potockiego wykonanych przez Marcella Bacciarellego. Tadeusz Kościuszko uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w latach 1776-83, generał armii amerykańskiej, uhonorowany Orderem Cyncynata (nadanym w 1783), Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794, ranny w bitwie pod Maciejowicami w 1796 dostał się do niewoli rosyjskiej. Uwolniony przez cara Pawła I, wyjechał do Francji gdzie dążył do utworzenia legionu polskiego. Nie ufał ani Napoleonowi, ani carowi Aleksandrowi I. Zmarł na emigracji w Szwajcarii. Jego patriotyczna postawa uczyniła zeń bohatera narodowego w oczach potomnych. Do najbardziej znanych wizerunków Kościuszki należy wspomniany obraz J. Grassiego, a także Kościuszko uwalniany z więzienia przez cara Pawła I angielskiego malarza Henry Sigletona spopularyzowany miedziorytem Jamesa Daniella z 1798 r oraz Portret Tadeusza Kościuszki w starszym wieku Ramsaya Richarda Reinagle z 1817 r. ( zbiorach MNW).