Olej, płótno; 115 x 85 cm Stan zachowania: do renowacji
Obraz Chrystusa na krzyżu jest jednym z cyklu przedstawień pasyjnych, czyli ukazujących dzieje Jego męki. Cykle takie niezwykle popularne już w średniowieczu, obejmowały takie tematy jak: Wjazd do Jerozolimy, Umycie nóg w wieczerniku, Ostatnia Wieczerza, Modlitwa na Górze Oliwnej, Pocałunek Judasza, Pojmanie, Zaparcie się Piotra, Chrystus przed Kajfaszem i Piłatem, Cierniem koronowanie, Niesienie krzyża, Chrystus na krzyżu, Żołnierze strzegący grobu, do którego przybywają święte niewiasty, Ukazanie się Chrystusa po Zmartwychwstaniu, Wniebowzięcie, Zesłanie Ducha Świętego, Sąd Ostateczny. W omawianym przypadku mamy do czynienia z powściągliwą wersją przedstawienia, ograniczającą osoby dramatu tylko do Chrystusa, Marii, świętego Jana Ewangelisty i Marii Magdaleny. Jest to zgodne z kontrreformacyjnymi uchwałami soboru trydenckiego z 1563 roku, które nakazywały ograniczenia ilości postaci w scenie Ukrzyżowania, by nie odbierać tej scenie godności i szlachetności. Autor obrazu postacie Matki Chrystusa i Jana Ewangelisty zaczerpnął z grafiki z roku 1584 Chrystus na krzyżu autorstwa Hieronimusa Wierixa (1553-1619) według obrazu Maartena de Vos (1532-1603), publikowanej [w: ] Hollstein`s Dutch & Flemisch Etchings, Engravings and Woodcuts 1450-1700, Vol. LX, The Wierix Family, Part II, Rotterdam 2003, il. 368/1 s. 160. Zarówno malarz jak i grafik działali w katolickiej Antwerpii. Bracia Wierixowie, Antonius, Hieronimus i Johan, byli tam znanymi rysownikami i miedziorytnikami; ich sztychy popularyzowały kompozycje malarzy północnoeuropejskich. Autorem obrazu był z pewnością rodzimy malarz kościelny, który do wzoru Wierixa dodał postać Marii Magdaleny.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl