olej/płyta, 80 x 60 cm (każda część) sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: `OBRAZ | 25TE | URODZINY | (P)/(L) | BANACH 2005` WYSTAWIANY: - "Łukasz Banach. Selected works 2002 - 2005", wystawa indywidualna, Belvedere Gallery, Toronto, Canada, 2005 LITERATURA: - Łukasz Banach. Wybrane prace 2002 - 2005, katalog wystawy, [bmw] 2005, s. 30-31, 49-50 (il.)
"Ruch, nawet zamrożony na obrazie (ale nie fotograficznie), dodaje nowy wymiar i możliwości, zrezygnowałem teraz z koloru na rzecz ruchu i światła. Słyszałem gdzieś teorię, że obraz (rzecz nieruchoma) z założenia nie powinien nawet próbować przedstawiać rzeczy w ruchu. Sporo jest takich teorii, tyle że obecnie nikt nie stosuje się już do niczego. Anarchia. Ktoś z plastycznym wykształceniem pytał mnie "ale jak to tylko czerń i biel? Nie powinno się stosować na palecie czystej czerni i czystej bieli, a tutaj masz już zupełny zanik istoty malarstwa, czyli koloru." Istoty? Już dawno przestały istnieć reguły, malarstwo łączy się z "ilustracyjną" fotografią, ludzie malują po fotografiach, przemalowują z fotografii, rzucają projektorem obraz na płótno i później zapełniają kontury. A tu zdanie, że stosowanie czystej czerni i bieli zaprzecza istocie malarstwa. Jeśli kolor będzie mi potrzebny, to do niego wrócę. W dzisiejszych czasach "istota" malarstwa tymczasowo nie istnieje. Ciekawe, że malarstwo jeszcze tak." Norman Leto/Łukasz Banach, [w:] Łukasz Banach. Wybrane prace 2002 - 2005, [bmw] 2005, s.12-13
Norman Leto (wł. Łukasz Banach) to jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Artysta samouk, uprawia wymykającą się wszelkim klasyfikacjom, interdyscyplinarną twórczość w zakresie malarstwa, fotografii, tworzy obiekty przestrzenne, działa na polu video-artu i nowych mediów. Jest również autorem, opartej na autobiograficznych wątkach, powieści "Sailor" i reżyserem filmu o tym samym tytule, nawiązującego do fabuły książki. W obręb swoich twórczych poszukiwań włącza najnowsze technologie, bada rozwój jednostki ludzkiej w obliczu ewolucji nowych mediów, w obszar sztuki angażuje również naukę - przygląda się człowiekowi poprzez pryzmat nauk ścisłych: neurologii, biochemii, fizyki cząstek elementarnych, astronomii. Jego obrazy, podobnie jak filmy, cechuje ekspresja i poruszana tematyka oscylująca wokół autobiograficznych wątków i wizualnego, emocjonalnego zapisu ulotnych wrażeń. Artysta zadebiutował indywidualną wystawą w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski w 2007 roku. Na przełomie 2010 r. i 2011 r. jego nazwisko znalazło się na pozycji nr 2 z 230 możliwych w rankingu młodych artystów `Kompas Młodej Sztuki 2010` prowadzonym przez `Rzeczpospolitą`. Prace Leto znajdują się w kolekcjach m in. CSW Zamek Ujazdowski czy Muzeum Narodowego w Krakowie. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie pokazało w czerwcu 2014 roku najobszerniejszą do tej pory wystawę jego twórczości pt. "Photon", będącą unikalnym eksperymentem przełożenia zapisu pracy nad powstającym obecnie filmem na język muzealnej ekspozycji w wykreowanych wirtualnie przestrzeniach.
Urodzony w Bochni artysta samouk, twórca sztuki wideo, malarz. Jego debiutem była wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Negatywne aspekty nadmiernej wolności w wieku 26 lat w 2007 roku. W tym samym czasie współpracował z reżyserem Krystianem Lupą, nad sztuką teatralną Factory Two oraz przygotował swój pierwszy film w technice 3D Buttes Monteaux l. Do jego prac zaliczyć można również Sailor, film pełnometrażowy z 2010 roku.
Wśród najważniejszych wystaw indywidualnych i zbiorowych zaliczyć można Jeune création européene, Paryż 2007; Perfect Summer, New Media Artists, Gallery Vertexlist, Nowy Jork 2008; Streets & Other Interiors, lokal_30 at ZOO Art Fairs, Londyn 2009; Buttes Monteaux 3, Muzeum Narodowe, Kraków 2009; SAILOR, premiera filmu, 10ty międzynarodowy festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty 2009. Zajął drugie miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki (2010/2011).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl