Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DOBROWOLSKI Odo | Borysław, 1913 r.

Odo DOBROWOLSKI (1883 - 1917)

Borysław, 1913 r.

pastel/tektura, 66,5 x 92,5 cm (w świetle ramy)
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Odo Dobrowolski '913 | Borysław.'
opisany autorsko na odwrociu: 'Odo Dobrowolski | Borysław - 250 koron'

Dobrowolski podjął wyjątkowo nowoczesny temat w serii pasteli z 1913 roku. Sportretował wówczas kopalnie nafty w Borysławiu, odległym od Lwowa o blisko 100 kilometrów, leżącym u podnóża Karpat. Tam, w drugiej połowie XIX stulecia, powstało Borysławskie Zagłębie Naftowe. Od 1896 roku tereny wokół miasta stały się znaczącym ośrodkiem wydobycia złóż ropy. Na początku XX stulecia było trzecim, po Warszawie i Łodzi, największym miastem Polski. Na polach naftowych Borysławia w początku wieku powstało kilkanaście tysięcy szybów naftowych, a w 1909 roku Galicja była trzecim największym producentem ropy naftowej na świecie. "Na rozległych, otaczających miasto wzgórzach jarzy się tysiące kształtnych, stożkowatych choinek. Rozsiane po zboczach góry domy migocą rozlicznymi światełkami okien, tu i ówdzie strzelają w niebo jaskrawe ogniste jęzory" - pisał Roman Czernecki (cyt. za: S. S. Nicieja, Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych, t. I, Opole 2012, s. 202). Dobrowolski więc, malując szyby Borysławia, obrazował gospodarczy rozkwity rubieży CK Monarchii oraz podziw współczesnych dla nowoczesnej technologii wydobywczej.

Wybitnie uzdolniony, aczkolwiek niedoceniony malarz lwowski. Studia plastyczne rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prawdopodobnie jako wolny słuchacz. W latach 1908-1910 przebywał w Paryżu, pod opieką Jana Styki. Stamtąd przeniósł się na krótko do Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał we Lwowie. Tam wykonał w technice olejnej duże malowidło dekoracyjne do wnętrza cukierni Gabrieli Zapolskiej "Dworek" we Lwowie, przedstawiające dwór miejski. W 1912 brał udział w wystawie szkiców lwowskiego Koła Literacko-Artystycznego. W 1914 wydał cykl autolitografii barwnych "Lwów", zawierających widoki miasta. W czerwcu 1915 wyjechał do Rosji. Pozostawił po sobie znaczną ilość prac, przede wszystkim niewielkich formatów akwarele, gwasze, pastele oraz szkice tuszem. Są to głównie pejzaże z motywami architektury, bardzo nastrojowe, nierzadko o wymowie symbolicznej. Do takich należą prace z okresu pobytu w Paryżu, np. St. Chapelle, Nôtre Dame, Wieża Eiffla, widoki znad Sekwany. Prace Dobrowolskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Lwowskiej Galerii Obrazów.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DOBROWOLSKI Odo

Do gimnazjum uczęszczał we Lwowie. Studia plastyczne odbywał początkowo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prawdopodobnie jako wolny słuchacz, następnie, w latach 1908-09, przebywał w Paryżu korzystając tam z opieki Jana Styki. Po przelotnym pobycie w Monachium osiadł we Lwowie. W 1915 wyjechał do Rosji. Pozostawił po sobie znaczną ilość prac, przede wszystkim akwarel niewielkich rozmiarów, gwaszy, pasteli, szkiców tuszem. Są to głównie pejzaże z motywami architektury. W 1912 brał udział w wystawie szkiców Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie. Wydał cykl autolitografii barwnych "Lwów".

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl