Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KULIK Oleg | Zwierzęca kamasutra, 2000 r.

Oleg KULIK (ur. 1961, Kijów)

Zwierzęca kamasutra, 2000 r.

print/papier naklejony na płytę pilśniową, 179 x 146 cm
sygnowany i datowany czarnym flamastrem p.śr.: '2/8 | Oleg Kulik | 2000'

POCHODZENIE:
- Dom Aukcyjny Agra Art, 2006
- kolekcja prywatna, Polska
WYSTAWIANY:
-''Kulik w Warszawie'', wystawa indywidualna, CSW Zamek Ujazdowski Warszawa, 22.01.27.02.2000

Oleg Kulik to jedna z najciekawszych i z pewnością najbardziej oryginalnych postaci współczesnej sztuki rosyjskiej. Jego brutalna i bezkompromisowa koncepcja artystyczna została doceniona przez światowych krytyków sztuki i kuratorów. Kulik zasłynął przede wszystkim dzięki swoim prowokacyjnym performansom, w których przyjmował postać zwierzęcia - psa, choć także ptaka, ryby czy byka. Według artysty współcześni odbiorcy nie reagują na przekaz realizowany poprzez transparentny system znaków, jakim jest język - wymuszają na twórcach ekstremalne formy działania, m.in. szok lub show. Kulik swoje performance oparł na figurze artysty "przedczłowieczego", gdzie nagi, na czworakach, uwiązany na smyczy warczał na przechodniów, a nawet dotkliwie ich gryzł. Jak pisała Ludmiła Bredichina, "(...) zanika poczucie wstydu, zaostrza się natomiast zmysł powonienia (...), zanika także potrzeba kultury i języka. W zamian - człowiek zyskuje utraconą zdolność do tego, by ‘po prostu być’, egzystować poza przestrzenią ‘uprawną’, kultywowaną. Kiedy jego zwierzęcość ukazana jest dostatecznie szczerze i przekonywająco (...), wówczas - podobnie jak każde inne zwierzę - wydostaje się on spod zasięgu władzy języka i wszelkich kulturowych kodów" (tamże). Performerska działalność Kuliga z lat 90. może być interpretowana pod kątem brutalności i anty-kultury współczesnej Rosji, zdominowanej przez układy mafijne i oligarchię. W swoich akcjach artysta zwraca również uwagę na zachodni kolonializm, przez który kraje byłego Związku Radzieckiego są traktowane jako peryferyjne ośrodki sztuki. Kulig może być również uznawany za pioniera orientacji posthumanistycznej we współczesnej sztuce. Jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na problem tzw. głębokiej ekologii (deep ecology), według której człowiek powinien traktować zwierzęta jako istoty równe sobie, o jednakowych prawach i wymagające identycznego traktowania. Artysta nie wykluczał tworzenia międzygatunkowych rodzin, czego wyrazem może być szeroko zakrojony, interdyscyplinarny projekt "Zoofrenia". Kulik analizował w nim problem zwierzęcia jako alter ego istoty ludzkiej i utopijnej, daleko posuniętej antropomorfizacji innych gatunków.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl