BOZNAŃSKA Olga | W PRACOWNI

Olga BOZNAŃSKA (1865 - 1940)

W PRACOWNI

olej, płótno, 68 x 110 cm;
sygn. p. g.: olga boznańska / 918

Obraz, nieznany dotąd w literaturze poświęconej twórczości Olgi Boznańskiej, stanowi interesujący przyczynek do poznania jej malarstwa. W istocie przedstawia wnętrze - być może mieszkania artystki. Tym samym należy do nielicznej grupy obrazów o tej właśnie tematyce, w której najbardziej znanym jest Wnętrze - Pracownia artystki w Krakowie (1906, olej, tektura, 50,5 x 73 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie). W prezentowanej pracy oprócz domowych mebli artystka ukazała również inne wątki tak bliskie jej malarstwu. Portret kobiety ustawiony w części centralnej kompozycji, to nawiązanie do artystycznego "żywiołu" Boznańskiej - sztuki portretowej, podobnie bliskie były jej martwe natury kwiatowe, co sugeruje błyskotliwie malowany bukiecik leżący na stoliku, czy ginąca w tle kompozycja kwiatowa na obrazie nad kanapą. Stolik zaś, o ostrych w naturze krawędziach, został oddany delikatnie, z blikami światła na krawędzi blatu, a kontury jego nóg rozpływają się na tle wzorzystego nakrycia kanapy. Prawa część kompozycji malowana jest szkicowo, "osłabia ciężar" domowych rekwizytów.

BOZNAŃSKA Olga
Olga Boznańska edukację artystyczną rozpoczęła pobierając lekcje rysunku u swojej matki, a następnie uczyła się prywatnie u malarzy J. Siedleckiego, K. Pochwalskiego i H. Lipińskiego. Kontynuowała naukę w I. 1884-86 na Kursach im. A. Baranieckiego u A. Piotrowskiego w Krakowie i u K. Kricheldorfa i W. Durra w latach 1886-89 w Monachium. Tam też założyła własną pracownię i mieszkała przez następne dziewięć lat, wyjeżdżając na dłuższe pobyty do Krakowa, Francji i Szwajcarii. W 1895 podjęła pracę kierownika prywatnej szkoły malarstwa T. Hummla. Zaproponowane przez J. Fałata stanowisko kierownika katedry malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie odrzuciła i w 1898 na stałe przeniosła się do Paryża. Swoje prace prezentowała od 1886 r. na licznych wystawach w kraju i międzynarodowych w Europie, Ameryce i Japonii. Uzyskiwała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. otrzymała francuską Legię Honorową (1912), Grand Prix na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1937) oraz order Polonia Restituta (1938). Była członkiem wielu znaczących, polskich i europejskich stowarzyszeń artystycznych. Malowała w ograniczonej gamie kolorystycznej, zbudowane z rozwibrowanych, drobnych plamek barwnych, pozbawione linii i konturu portrety, martwe natury, sceny rodzajowe we wnętrzach i widoki miejskie.

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
Dodatkowo Artinfo.pl relacjonuje przebieg aukcji w Internecie - na żywo. Pozwala to śledzić realizację zgłoszonych zleceń. Dzięki zleceniom telefonicznym i relacji w Internecie nie jest konieczna obecność na sali!