Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NIEWSKA Olga | Buldog francuski, 1923 r.

Olga NIEWSKA (1898 Charków -1943 Warszawa)

Buldog francuski, 1923 r.

brąz, 23,5 x 13,5 x 15,5 cm
sygnowany i datowany na podstawie: '1923 Olga Niewska'
LITERATURA:
- Wojciech Przybyszewski, "Olga Niewska. Biografia znakomitej rzeźbiarki i niezwykłej kobiety dwudziestolecia międzywojennego", Poznań 2001, s. 183 (il.)

Z 1923 roku pochodzą pierwsze, niewielkie rzeźby animalistyczne młodziutkiej wówczas Olgi Niewskiej. Znanych jest kilka redakcji psiego "portretu" - przedstawienia figury buldoga francuskiego, wykonanego przez artystkę w różnych materiałach. Warto zaznaczyć częstość występowania zwierzęcych tematów w twórczości artystki. Przegląd tytułów prac wystawowych wskazuje, że obok portretu i sportu świat zwierząt ciekawił ją najbardziej. Znać tu czułość i skłonność do silnego indywidualizowania zwierząt - na sposób ludzki. Na podstawie porcelanowej figurki pochodzącej z wytwórni w Skawinie w 1923 roku (kolekcja prywatna) widnieje napis "Melancholik". Intencję wyrażoną przez podpis potwierdza sama sylwetka zwierzęcia - lekko przykulonego i z zamyśleniem patrzącego w dół. Prezentowana praca również demonstruje umiejętność Niewskiej w indywidualizowaniu zwierzęcia. Ten buldog nie jest jednak typem zamyślonym - to raczej portret, chęć zatrzymania w brązie drogiej sylwetki. Olga Niewska edukację artystyczną rozpoczęła w Kijowie gdzie uczyła się malarstwa. Następnie studiowała w pracowni Konstantego Laszczki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1919-23). Istotnym doświadczeniem były dwa lata spędzone w pracowni Antoine'a Bourdelle'a w Paryżu ("Ten tytan współczesnej rzeźby zmienił drogi moich poszukiwań i pchnął moje dążenia w kierunku indywidualnym", K. Alberti, Rzeźby Olgi Niewskiej, "Świat kobiecy" 1929, nr 8, s. 165).
Niewska była wziętą rzeźbiarką okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wykonywała portrety ważnych osobistości ówczesnego świata kultury i polityki. Pozował jej m.in. Marszałek Józef Piłsudski, prezydent Ignacy Mościcki, Stefan Jaracz czy Feliks Jasieński. Repertuar podejmowanych przez nią tematów obejmował również sport i świat zwierząt. Świetnie poruszała się w specyficznie trudnych zadaniach stawianych przez monumentalną rzeźbę dekoracyjną. Jej twórczość była niezwykle zróżnicowana pod względem używanych materiałów. Modelowała w glinie i gipsie, jej prace były odlewane w brązie, ale też innych metalach. Sięgała po różnorodne gatunki kamienia, drewno, beton i ceramikę. Artystka uczestniczyła w wystawach krajowych - głównie w Warszawie, m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych (w 1923 oraz w 1939 miała tu wystawę indywidualną)i w Instytucie Propagandy Sztuki, ale również w Poznaniu w 1929 na Powszechnej Wystawie Krajowej (dyplom uznania). Brała też udział w licznych wystawach za granicą.

Studiowała w latach 1919-1923 na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Konstantego Laszczki. Debiutowała w 1920 roku wystawą w krakowskim Pałacu Sztuki. W kolejnych latach wystawiała regularnie w TPSP w Krakowie i w warszawskiej "Zachęcie". W 1922 roku pokazała na wystawie w Krakowie rzeźbę "Japończyk". Po ukończeniu studiów artystka przeniosła się do Warszawy, gdzie miała swoją pracownię. Rozgłos przyniosły jej rzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego (1926 r.). W latach 1926-28 artystka wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała naukę u Emile'a A. Bourdelle' a. Obok rzeźby portretowej, Niewską inspirowała tematyka sportowa (tworzyła statuetki, puchary jako nagrody w zawodach sportowych) oraz animalistyczna (złoty medal za rzeźbę "Pelikan" na wystawie w Paryżu w 1937).


PODATKI I OPŁATY
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NIEWSKA Olga

Studiowała w latach 1919-1923 na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Konstantego Laszczki. Debiutowała w 1920 roku wystawą w krakowskim Pałacu Sztuki. W kolejnych latach wystawiała regularnie w TPSP w Krakowie i w warszawskiej „Zachęcie". W 1922 roku pokazała na wystawie w Krakowie rzeźbę „Japończyk". Po ukończeniu studiów artystka przeniosła się do Warszawy, gdzie miała swoją pracownię. Rozgłos przyniosły jej rzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego (1926). W latach 1926-1928 artystka wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała naukę u Emile'a A. Bourdelle'a. Obok rzeźby portretowej, Niewską inspirowała tematyka sportowa (tworzyła statuetki, puchary jako nagrody w zawodach sportowych) oraz animalistyczna (złoty medal za rzeźbę „Pelikan" na wystawie w Paryżu w 1937 roku).

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl