fajans, wym.: 29 x 24,5 x 23,5 cm, projekt 1921, ryta sygnatura na podstawie: Olga Niewska, na spodzie znak drukowany podszkliwny zielony: Skawina. Stan zachowania: dr. ubytek na czubku nosa, zabezpieczony biała farbą.
Rzeźbiarka, uczennica Konstantego Laszczki w krakowskiej ASP (1919-1923), naukę kontynuowała u Émile`a Antoine`a Bourdelle`a w Paryżu (1926-1928). Po ukończeniu studiów osiadła w Warszawie. Debiutowała w 1920 w krakowskim TPSP, regularnie wystawiała w warszawskim TZSP, swoje prace eksponowała także m. in. w lokalu ZZPAP, w Salonie Garlińskiego, Instytucie Propagandy Sztuki, brała udział w licznych wystawach zbiorowych za granicą (Amsterdam, Los Angeles , Paryż, Nowy Jork). W jej wczesnej twórczości wyraźnie widać wpływy Laszczki i Dunikowskiego, z tego czasu pochodzi "Japończyk", znany z licznych powtórzeń w fabrykach fajansu w Skawinie i we Włocławku. Po okresie paryskim artystka buduje formę w sposób bardziej zwarty, klasycyzujący, dekoracyjny. W jej zróżnicowanej tematycznie twórczości poza licznymi portretami , są akty, motywy sportowe, animalistyczne. Uprawiała rzeźbę monumentalną, drobną rzeźbę dekoracyjną, wykonywała medaliony, plakiety, medale.
Studiowała w latach 1919-1923 na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Konstantego Laszczki. Debiutowała w 1920 roku wystawą w krakowskim Pałacu Sztuki. W kolejnych latach wystawiała regularnie w TPSP w Krakowie i w warszawskiej „Zachęcie". W 1922 roku pokazała na wystawie w Krakowie rzeźbę „Japończyk". Po ukończeniu studiów artystka przeniosła się do Warszawy, gdzie miała swoją pracownię. Rozgłos przyniosły jej rzeźba Marszałka Józefa Piłsudskiego (1926). W latach 1926-1928 artystka wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała naukę u Emile'a A. Bourdelle'a. Obok rzeźby portretowej, Niewską inspirowała tematyka sportowa (tworzyła statuetki, puchary jako nagrody w zawodach sportowych) oraz animalistyczna (złoty medal za rzeźbę „Pelikan" na wystawie w Paryżu w 1937 roku).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl