Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HORODECKI Otello Zdzisław | Projekt logo PZPR, 1978

Otello Zdzisław HORODECKI (ur. 1948)

Projekt logo PZPR, 1978

karton, tempera, 40 x 30 cm;
na odwrocie dwie pieczęcie: PROJEKT / parafka 1978 / ARTSTA PLASTYK / ZDZISŁAW HORODECKI / Z.P.A.P NR 7760 oraz ZDZISŁAW HORODECKI / ARTYSTA PLASTYK / PROJEKT 1978 (odręcznie na pieczęci)/ ALL RIGHTS RESERVED
sygn. na odwrocie: parafka 1978

Prezentowany projekt jest jedynym ocalałym egzemplarzem na terenie Polski. Drugi mniejszy z faksymilią akceptującą Edwarda Gierka znajduje się w Nowym Jorku, w rękach prywatnego kolekcjonera. Pod koniec 1977 roku Pracownie Sztuk Plastycznych w Warszawie ogłosiły konkurs na projekt znaku graficznego, logo organizacji politycznej - Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Konkurs odbył się pod patronatem Departamentu Plastyki Ministerstwa Kultury i Sztuki, Ministra Kultury i Sztuki, Rektora ASP w Warszawie, Wydziału Propagandy KC PZPR, Sekretariatu KC i sekretariatu Edwarda Gierka. Do zamkniętego konkursu zaproszono 20 projektantów z całej Polski. Zwycięski projekt został przedstawiony władzom PZPR a Zdzisław Horodecki został zaproszony na spotkanie z Edwardem Gierkiem. Podczas spotkania został poproszony o wyjawienie wszystkich "ukrytych podtekstów". Autor wyjawił, że relacja bieli do czerwieni w projekcie wynosiła 1:1. Oznacza to, że po transformacji czerwonych i białych pól w prostokąty powstanie flaga Polski. Towarzysz Gierek poprosił, aby to co przedstawił Z. Horodecki pozostało w tajemnicy - Tow. Radzieccy mogli by mieć uwagi że znak jest zbyt nacjonalistyczny pomimo idei głoszonej oficjalnie przez PZPR - idei internacjonalizmu. Z. Horodecki przyjął informacje i obiecał że podtekstu "nacjonalistycznego" nie opublikuje w żadnej formie przez 30 lat. Spotkanie u Edwarda Gierka i informacje z tym spotkaniem związane dzięki uprzejmości Zdzisława Horodeckiego - Otella.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HORODECKI Otello Zdzisław
Zdzisław Horodecki syn zesłańców syberyjskich urodził się 1 maja 1948 roku w koszarach w Olsztynie. Mieszka i tworzy w Warszawie. Studiował malarstwo, grafikę, scenografię i architekturę wnętrz wraz ze studiami muzykologicznymi; ze specjalizacją - teoria muzyki (doktorat w zakresie: historia opery). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w sekcji plastycznej, literackiej i publicystycznej. Debiutował indywidualną wystawą malarstwa w roku 1969, następnie brał udział w wielu wystawach indywidualnych w latach 1969, 1970, 1972 oraz wystawach zbiorowych - m.in. w Warszawie, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Hamburgu, Paryżu, Berlinie, Madrycie, Londynie.
Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i fundacjach o zasięgu międzynarodowym m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Anglii, we Włoszech, Szwecji, Danii, Japonii, Portugalii, Australii, USA i Rosji. Zajmuje się scenografią, jest projektantem plakatów społeczno-politycznych, znaków graficznych, znaczków filatelistycznych. Pod koniec lat 70. XX w. rozpoczął współpracę z Filmem Polskim jako autor plakatów i generalny projektant ekspozycji polskich na Międzynarodowych Festiwalach Filmowych. Za swoją działalność publicystyczną otrzymał nagrodę Polskiego Radia. Jest krytykiem i recenzentem muzycznym w wyspecjalizowanych periodykach. Na początku lat 90. XX w. przystąpił do analiz teoretycznych muzyki w powiązaniu z literaturą i malarstwem. Stworzył teorię plansjonizmu aleatorystycznego, kierunku, który obejmuje malarstwo, literaturę i muzykę oraz środki przekazu, twierdząc że alogiczność pozorna i alogiczność czysta są kreatywnymi geniuszami, propaguje powrót do tonów prostych, barw prostych, fraz prostych.
Całą teorię nowej estetyki i kierunku w sztukach przedstawił w swej pracy Manifest aleatoryzmu (teoria neoaleatoryzmu).
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl