KLEE Paul | ZAKOCHANY (DER VERLIEBTE), 1923

Paul KLEE (1879-1940)

ZAKOCHANY (DER VERLIEBTE), 1923

litografia barwna na papierze (Velin), 27,5 x 19 cm,
sygnowana oł. p.d. "Klee" oraz dedykacja artysty oł. "Für Otto Ralfs Neujahr 1924", l.d. "1923 91" i p.d. "Der Verliebte". Po konserwacji, podklejona bibułką
W katalogu wszystkich dzieł graficznych Paula Klee, oprac. E. W. Kornfeld, nr 94/III/b;
Katalog własny Paula Klee, nr 1923.91
Pochodzenie: Kolekcja Otto Ralfsa, Brunszwik, Niemcy; Kolekcja prywatna, Kraków

Otto Ralfs - znany w latach 20. XX w. kolekcjoner twórczości Paula Klee i jego bliski przyjaciel.
Opinia i wycena dr Eberharda W. Kornfelda (z 9 IV 1997 r.) autora Katalogu wszystkich dzieł graficznych artysty, eksperta oraz właściciela Galerii i Domu Aukcyjnego KORNFELD w Bernie (Szwajcaria).

Malarz i grafik szwajcarski; jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. Studiował w Akademii monachijskiej (1898-1901). Wystawa 362 prac artysty w Monachium w 1919 r. przyniosła mu światową sławę. W latach 1921-1931 był wykładowcą Bauhausu w Weimarze (od 1926 r. w Dessau), od 1931 r. profesorem Akademii w Düsseldorfie. W 1933 r. został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska profesora,
a w 1937 r. jego dzieła umieszczono na wystawie sztuki zwyrodniałej. Artysta wyjechał do Berna, gdzie po kilku latach zmarł. Jego bardzo płodna twórczość obejmowała zarówno figurację jak i abstrakcję. Największa kolekcja prac znajduje się w Paul Klee Stiftung w Kunstmuseum w Bernie.