GROBELNY Paulina | Atelier, 2011 r.

Paulina GROBELNY (ur. 1987, Katowice)

Atelier, 2011 r.

olej/płótno, 120 x 140 cm
na odwrociu opisany: `PAULINA GROBELNY 2011 | ATELIER`

Absolwenta Wydziału Malarstwa ASP w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w 2012 r, w Pracowni Malarstwa prof. K. Cieślika oraz w Pracowni Działań Interdyscyplinarnych adj. dr Lesława Tetli. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, festiwalach oraz przeglądach malarstwa. Zajmuje się głównie malarstwem, ale także fotografią, rysunkiem, tworzeniem obiektów. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentowany obraz namalowany został w oparciu o rodzinna fotografię. Ukazuje wujka artystki, który po ukończeniu krakowskiej ASP wyemigrował w latach 70. do USA. Obraz nie jest jednoznaczny - oto bowiem artysta w swojej pracowni, który jednak będąc w swoim miejscu pracy, nie oddaje się jej, a wydaje się być nieobecny duchem. Nonszalancka poza, ręce wydają się być związane. Henry maron napisał na odwrocie fotografii, że "wstał tego dnia bardzo wcześnie". Obraz zakwalifikowany została do finału Artystycznej Podróży Hestii i uczestniczył w wystawie w gdańskiej Ergo Arenie w 2012 r.