KOWALEWSKI Paweł | Polish Ham, 1981 r.

Paweł KOWALEWSKI (ur. 1958, Warszawa)

Polish Ham, 1981 r.

akwarela, ołówek/papier, 50 x 35 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'PAWEŁ KOWALEWSKI 81'

"Twórczość Pawła Kowalewskiego może być więc odebrana tylko wówczas, gdy odrzucimy nawyk myślenia kategoriami osobistego stylu, warstw ikonograficznych, zwielokrotnionych moczeń; kiedy przezwyciężymy zniecierpliwienie i powściągniemy odruch podejrzliwości; kiedy wreszcie przestaniemy się przedzierać przez to, co widać, by dotrzeć do ukrytego za anegdotą ziarna prawdy. To, co oferuje nam artysta, powiedziane jest wprost, bez przeinaczeń, kamuflażu, twórczej deformacji. Gdy uda się nam, odrzuciwszy cały balast historii sztuki, wejść w świat tego artysty, zobaczymy, że zajmujące go problemy są odwieczne, a język, jakim do nas przemawia, jest boleśnie prosty i bezbronnie czysty. Zobaczymy tez ogromny dystans dzielący ten świat od świata problemów dzisiejszej sztuki wciąż uwikłanej w opozycję do tego, co było i w szukanie tego, czego jeszcze nie było. Jeśli artysta rozumie dzieje ludzkości jako bezustanną manichejską walkę dobra i zła, Boga i szatana, a siebie jako przedmiot tych zmagań, to gdzie może być miejsce na coś tak okazjonalnego jak awangarda i coś tok przemijającego jak styl? Jaki sens mogą mieć drobiazgowe artystyczne procedury czy zaplanowane na lata procedery, jeśli chce się odtworzyć tylko to (lub aż to), co się zobaczyło przez wewnętrzne okno, okno w głąb niepowtarzalnej, osobistej wrażliwości; jeśli się notuje niejednakowe reakcje, strzępy wrażeń, wyświetla na płótno zamkniętą w umyśle stop-klatkę? I jeszcze jedno, zanim wrzucimy Pawła razem z jego obrazami i przedmiotami do szufladki z napisem 'peinture native', zastanówmy się nad różnicą między naiwnością a prostotą".
Anda Rottenberg, Paweł Kowalewski, 1983, [w:] Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80., Warszawa 2009, s. 282-283

Studiował na warszawskiej ASP, gdzie w 1983 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Malarstwa S. Gierowskiego. Od tego roku został najmłodszym członkiem "Gruppy". Do 1989 r. malował obrazy figuratywne, często o odniesieniach historycznych i patriotycznych. Na początku lat 90. powstały serie kolaży, w których artysta skupił się na estetyce codzienności, o znamiennych tytułach.: "Ćwiczenia z estetyki, w jakiej wzrastałem", "Znaki orientacyjne, które są konieczne, by uniknąć szaleństwa". W 1983 r. otrzymał dyplom (z wyróżnieniem) w pracowni malarstwa S. Gierowskiego w warszawskiej ASP. Od tego roku został najmłodszym członkiem "Gruppy". Do 1989 r. malował obrazy figuratywne, często o odniesieniach historycznych i patriotycznych. Na początku lat 90. powstały serie kolaży, w których artysta skupił się na estetyce codzienności, o znamiennych tytułach.: "Ćwiczenia z estetyki, w jakiej wzrastałem", "Znaki orientacyjne, które są konieczne, by uniknąć szaleństwa".

PODATKI I OPŁATY:

KOWALEWSKI Paweł

W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Stefana Gierowskiego. Od 1985 roku jest wykładowcą na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP, obecnie ze stopniem doktora habilitowanego. Już w trakcie studiów silnie zaangażował się w rozwój niezależnej sceny artystycznej, a początek jego kariery upłynął pod znakiem działalności w Gruppie, której swoistym zwieńczeniem był udział w Documenta w Kassel w 1987 roku oraz szereg wystaw w Polsce i za granicą. Wraz z cyklem Fin de siècle z 1992 roku zasadniczo porzucił malarstwo, koncertując się na pracach o charakterze interdyscyplinarnym i performatywnym.

Od początku swojej drogi twórczej rozwijał koncepcję „sztuki osobistej, czyli prywatnej”, pozostającej w silnym połączeniu z życiem samego artysty, ale także odnoszącej się do problemów, które umieszczają każdego widza w kontekście uniwersalnym. Ta zasadnicza oscylacja pomiędzy doświadczeniem pojedynczości a powszechnością towarzyszy jego twórczości do dziś i stanowi o jej ciągłym charakterze, pomimo licznych, często bardzo radykalnych decyzji artystycznych w jego karierze.

Równie istotnym elementem twórczości artysty jest wymiar polityczny, który z czasem stał się osią jego programu. Początkowo wyrażało się to w ogólnym kierunku działalności Gruppy oraz pojedynczych dziełach, takich jak Mon cheri Bolscheviq czy Zdzicho skacze co noc z butelkami z benzyną, by stopniowo ewoluować w stronę prac wpisujących się w dyskurs antytotalitarny, takich jak cykl Nie wolno! (2010) oraz Symulator totalitaryzmu (2012).