Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MALARZ POLSKI XVIII w. | Portret księcia z rodziny Lubomirskich (Portret księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego?)

POLSKI XVIII w. MALARZ

Portret księcia z rodziny Lubomirskich (Portret księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego?)

olej/płótno dublowane, 89 x 66 cm

Prezentowany portret jest interesującym przykładem mieszania się w polskiej sztuce XVIII wieku motywów obcych i rodzimych. Zdobna peruka z opadającymi na ramiona lokami, zbroja typu zachodnioeuropejskiego, przerzucony przez ramie czerwony płaszcz, czy owalny format obrazu - wszystkie te motywy anonimowy artysta wywiódł ze współczesnej sobie sztuki Europejskiej, malarstwa francuskiego lub saskiego. W dolnej partii kompozycji uwage widza przykuwa jednak element rodzimy, iskrzacy się od złotych nici pas kontuszowy, którym nieco nonszalancko przepasał się portretowany. Wprowadzenie motywu typowego dla kultury sarmackiej i niekonwencjinalne połaczenie go ze zbroją karzą widzieć w nim nie tyle wynik realistycznego odtwarzania rzeczywistości, ile rodzaj celowej ideologicznej deklaracji zleceniodawcy, chcącego pokazać na portrecie, że jest przynależny zarówno do paneuropejskiej wspólnoty nowoczesnych arystokratów jak i szlacheckiej wspólnoty obywateli. Co ciekawe geneza tego typu francusko-sarmackich przedstawień nie ma związku z czasami Jana III, kiedy jak mogło by się wydawać za sprawą małżeńtwa króla kultura francuska powinna prznikać do Rzeczpospolitej wszelkimi możliwymi drogami. Polska arystokracja zaczęła zamawiać portrety w typie zachodnioeuropejskim masowo dopiero w XVIII wieku, często korzystając z usług artystów saskich; z czasem zwracając się do Francuzów (np. piękny portret Fruderyka Augusta Czartoryskiego namalowany orzez Louisa de Silvestre’a; w znbiorach Wilanowa). Chociaż na prezentowanym obrazie brak tarczy herbowej i inskrypcji odnoszacej się do tożsamości portretowanego możemy go identyfikowac jako członka rodu Lubomirskich. Wiadomo, że w kręgu tego książęcego roku od konca XVII wieku powstawały portrety męskich członków rodu przedstawionych w uzbrojeniu. Kilka stylistycznie bliskich wizerunków Lubomirskich znajduje się w zbiorach Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz w zbiorach Fundacji Książąt Lubomirskich. Fizjonomia mężcznzy przedstawionego na prezentowanym portrecie przypomina jeden z wizerunków księcia Jerzego Ignacego Lubomirskiego (1691-1753), chorążego wojska Korony i kandydata do korony polskiej po śmierci Augusta II Mocnego (obraz w zbiorach Fundacji książąt Lubomirskich).


Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl