olej/płótno, 100 x 80 cm sygnowany i datowany l.d.: 'Rafał Malczewski | 1927'
Narciarska pasja Rafała Malczewskiego dała o sobie znać bardzo wcześnie. Już jako osiemnastolatek stał się członkiem Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy. Po złapaniu sportowego bakcyla artysta coraz silniej wiązał się z Tatrami. W latach I wojny światowej działał jako ratownik górski i dokonał szeregu wejść wspinaczkowych na nieprzetarte wtedy jeszcze szlaki. We wrześniu 1917 roku Malczewski był świadkiem dramatycznej śmierci swojego przyjaciela, Stanisława Bronikowskiego, w górach. Tragedia na tyle wstrząsnęła artystą, że postanowił on uregulować sprawy związane z własnym życiem i w przeciągu tygodnia zdecydował się na ślub ze swoją dotychczasową towarzyszką, Bronislawą Dziadosz. Malczewski z żoną przeniósł się na stałe do Zakopanego, gdzie wynajął mieszkanie na ulicy Kasprusie 27. Z czasem pasje górskie ustąpiły nieco miejsca intensywnemu życiu w kręgu gromadzącej się w mieście artystycznej bohemy. W Zakopanem przemieszkiwali wtedy m.in. Witkacy, Zofia i Karol Stryjeńscy, Karol Szymanowski, Tadeusz Boy-Żeleński, Leon Chwistek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, w latach trzydziestych jeździł tam Witold Gombrowicz. Barwnemu życiu ówczesnej cyganerii Malczewski poświęcił po wojnie wspomnieniową książkę "Pępek świata". Barwna opowieść została jednak źle przyjęta przez komunistyczny establishment lat sześćdziesiątych. Anonimowy krytyk z "Trybuny ludu" uważał "Pępęk świata" za obraz Zakopanego widziany "z okien klubu bridżowego". Głównym tematem sztuki Malczewskie w dwudziestoleciu międzywojennym były góry. Artysta nie tylko tworzył (najbardziej dziś cenione) pejzaże, ale także współpracował z licznymi wydawnictwami i organizacjami zajmującymi się promocją regionu. Malczewski wykształcił własny "hiperrealistyczny" styl malowania. Swoje gładkie, jakby lśniące obrazy, wystawiał głównie w Krakowie i Warszawie (gdzie debiutował razem z Witkacym). W latach trzydziestych zakopiańskie pejzaże artysty reprezentowały Polskę na kilku wystawach zagranicznych.
Zdominowanie twórczości artysty przez pejzaż jest nieprzypadkowe. Wspomnienia przyjaciół Malczewskiego sugerują, że był człowiekiem trudnym i (w przeciwieństwie do Witkacego i Stryjeńskiej) nie miał cierpliwości do zamówień portretowych. Marian Maurizio-Abramowicz w "Zakopiańskich wspominkach" przytacza następująca wypowiedź Malczewskiego dotyczącą pracy z modelem: " A jak jeszcze, broń Panie Boże, będzie babsztyl to musi "wypaść" urodziwa! A skąd ja jej urody wezmę?! Pysk jak nie przymierzając i do tego cycata! Okropność! Nie rozumiem jak Witkacy lubi się tym babrać!"
MALCZEWSKI Rafał
Urodził się w 1892 r w Krakowie, zmarł w 1965 r w Montrealu w Kanadzie. Artysta samouk. Warsztatu uczył go ojciec - Jacek. Studiował filozofię, architekturę i agronomię w Wiedniu w latach I wojny światowej. Od 1917 r do 1939r mieszkał w Zakopanem. Był członkiem Towarzystwa Sztuka Podhalańska, a od 1929 r Stowarzyszenia "Rytm". Stworzył własny styl odrealnionych, rozległych pejzaży. Malował chętnie akwarele, w których mógł wykazać się doskonałym opanowaniem tej techniki. Losy wojenne rzuciły go do Ameryki, od 1942 r mieszkał na stałe w Montrealu.Odbył dużo podróży po kontynencie amerykańskim, malował pejzaże, zwłaszcza ulubione motywy górskie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl