Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOCHANOWSKI Roman Kazimierz | Pastwisko

Roman Kazimierz KOCHANOWSKI (1857 Kraków - 1945 Freising, Bawaria)

Pastwisko

olej/deska, 11 x 17 cm
sygnowany l.d.: `R. Kochanowski`
na odwrociu papierowa nalepka wystawowa z wystawy objazdowej The American Federation of Arts oraz papierowa nelepka z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, czarną kredką: `6089`

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone
- Wejman Gallery
- kolekcja prywatna
WYSTAWIANY:
- Nineteenth Century Polish Paintings, 16.02-19.03.1944, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
LITERATURA:
- Nineteenth Century Polish Paintings, 16.02-19.03.1944, katalog wystawy, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork 1944, s.3, 25. [jako "Pejzaż polski" i "Pastwisko"]

Pastwisko było jednym z obrazów prezentowanych w 1944 roku w Metropolitan Museum of Art na wystawie "Dziewiętnastowieczne malarstwo polskie". W Nowym Jorku obok prac Kochanowskiego można było oglądać obrazy innych klasyków polskiej sztuki związanych ze środowiskiem monachijskim: Brandta, Chełmońskiego, Wywiórskiego, Wierusza-Kowalskiego. Kuratorem ekspozycji, zorganizowanej w niesprzyjającym czasie drugiej wojny światowej i stanowiącej świadectwo intensywnych prac polskiej ambasady i kierującego nią Jana Ciechanowskiego, był Bolesław Mastai. Mastai, Polak przez wiele lat związany z berlińskim rynkiem antykwarycznym, kontynuował swoją karierę w Stanach. Był nie tylko kuratorem, ale także reformatorem ówczesnych standardów obrotu dziełami sztuki i jako pierwszy zaczął publikować zbiorcze zestawienia licytacji aukcyjnych oraz listy domów aukcyjnych i galerii sztuki w Stanach Zjednoczonych. Jego kuratorskie przedsięwzięcie z 1944 roku, dzisiaj nieco zapomniane, jest bez wątpienia jedną z najbarwniejszych kart aktywności dyplomatów okupowanej Polski w Stanach Zjednoczonych. Wystawa urządzona w prestiżowym muzeum pokazywała kilkadziesiąt kompozycji. Dominowały sceny rodzajowe i pejzaże; dwa z nich były autorstwa Kochanowskiego.

Naukę rysunku zaczynał w Krakowie u Maksymiliana Cercha. W latach 1873-74 i 1874-75 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza i Henryka Grabińskiego. W 1875 roku wyjechał do Wiednia, gdzie uczył się w akademii u Christiana Grieppenkerla, później na wydziale pejzażowym u Eduarda Lichtenfelsa. Debiutował na wystawie w krakowskim TPSP w sezonie 1877-78. Na wiosnę 1881 roku przeniósł się na stałe do Monachium. Swoje prace prezentował na wystawach w Düsseldorfie, Monachium, Wiedniu, Berlinie i Saltzburgu; w 1891 roku otrzymał na międzynarodowej wystawie w Londynie dyplom honorowy II klasy. W 1896 roku brał udział w malowaniu panoramy Tatry. Był niezrównanym pejzażystą, oddającym w niewielkich formatach liryzm i nastrój motywów otaczającej go natury; jego krajobrazy o tematyce polskiej cieszyły się wielkim uznaniem wśród krytyków i kolekcjonerów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOCHANOWSKI Roman Kazimierz
Grafik i malarz. Studia malarskie rozpoczął w Krakowie - początkowo w prywatnej pracowni M. Cercha,w latach 1873 - 1875 w Szkole Sztuk Pięknych u W. Łuszczkiewicza i H. Grabińskiego. Przez następne dwa lata uczył się jeszcze na wydziale pejzażu w Akademii wiedeńskiej, a w r. 1881 przeniósł się do Monachium, gdzie miał własną pracownię. Ze względów rodzinnych na stałe zamieszkał w Monachium.Często przyjeżdżał do Krakowa, bywał w poznańskiem, odbył podróż po Galicji i Podolu rysując krajobrazy i widoki miast, m.in. Trembowli, Tarnopola, Wieliczki, które następnie weszły w skład albumu wydanego w Wiedniu (1898). Należał do monachijskiego Kunstverein i Kunstlergenossenschaft, brał udział w wielu wystawach w Niemczech, w Wiedniu i w Londynie; swoje prace przesyłał także na pokazy krajowe. Malował przede wszystkim pejzaże, a tylko z rzadka kwiaty i studia portretowe. Mistrz małej formy i rysunku.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl