Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRAMSZTYK Roman | Portret Charlotty Bologny

Roman KRAMSZTYK (1885 Warszawa -1942 Warszawa)

Portret Charlotty Bologny

olej, płótno; 100,4 x 81,5 cm;
sygn. p. d.: Kramsztyk;
na odwrocie nalepka Muzeum Narodowego w Warszawie oraz nalepka
pracowni ramiarskiej w języku angielskim.
Obraz wystawiany i ujęty w katalogu: "Roman Kramsztyk 1885-1942. Wystawa monograficzna luty-marzec 1997", Żydowski Instytut Historyczny, Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta, Warszawa, 1997 r., poz. 112, str. 196;
"École de Paris. Artyści żydowscy z Polski w kolekcji Wojciecha Fibaka", Łódź, 1998 r., poz. 41; Warszawa 1992 r., str. 145; Poznań 1992 r.
Obraz reprodukowany: "BIK" 1995, nr 1 str. 28, 46

Znakomita, wielokrotnie wystawiana i reprodukowana praca Romana Kramsztyka, eksponowana w muzeach polskich i zagranicznych (w tym w Muzeum Polskim w Rapperswilu w 2010 r.) jest sztandarowym dla artysty przedstawieniem kobiecego aktu. Tematyka ta, obok scen figuralnych i portretów, pojawia się w twórczości malarza od 1918 roku. Obraz wpisuje się w kolekcję aktów powstałych pod koniec lat 20-tych i w latach 30-tych XX wieku. Stanowi interesujące przedstawienie młodej Charlotty Bologny - wieloletniej przyjaciółki, uznanej malarki i modelki artysty. We wspomnieniach artystki, przytoczonych w katalogu wystawy Romana Kramsztyka z 1997 roku czytamy: "pozowałam przeciętnie od godziny dziesiątej do drugiej, a każdy z portretów malował dwa do trzech tygodni (...) Był to człowiek niesłychanej dobroci i delikatności, przez cały czas pozowania rozmawialiśmy na różne tematy, które nas wtedy interesowały. Potem nadrabiał to, gdy zostawał sam z płótnem". Zmysłowość modelki w połączeniu z intymnością sceny i zastosowaną kolorystyką składa się na niepowtarzalność pracy. "W poszukiwaniach malarskich koncentrował się przede wszystkim na formie, kompozycji oraz zagadnieniach kolorystycznych, nigdy nie odszedł od realistycznego widzenia świata" - opisuje Renata Piątkowska w katalogu wystawy malarza. Prezentowana praca bliska jest temu opisowi. Kobiece ciało przedstawione jest w sposób wysmakowany i subtelny. Kramsztyk wzorował się na dziełach dawnych mistrzów, malarstwie renesansu czy baroku, sztuce Cézanne`a. Z pewnością również dlatego jego dzieła charakteryzują się nieprzemijającym pięknem. Wybitny przedstawiciel École de Paris był utalentowanym portrecistą. Piątkowska charakteryzuje jego prace w tej tematyce: "w portrecie Kramsztyka postać ludzka zajmuje prawie całą powierzchnię płótna, stajemy z nią twarzą w twarz, rzadko pojawia się rekwizyt czy pejzaż, tło jest najczęściej neutralne. Widoczne jest w nich upodobanie artysty do monumentalizacji, heroizacji modela, do uchwycenia go w niezwykłej pozie". Artysta malował m. in. znane osobistości ze świata polityki, kultury, nauki (np. Jana Lechonia czy Jana Rubczaka). "Akt" pochodzi z kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków. Jest to jedna z najciekawszych prac Romana Kramsztyka.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRAMSZTYK Roman

Urodził się w 1885 r w Warszawie, Zginął rozstrzelany w warszawskim getcie.
Urodził się w szanowanej, spolonizowanej rodzinie żydowskiej inteligencji. Jego żona zaś, Bronisława, była siostrą poety Ludwika Markusa (Louisa Marcoussisa). Rysunku i malarstwa uczył się początkowo w Warszawie u Zofii Stankiewicz, Adolfa Edwarda Hersteina i Miłosza Kotarbińskiego. Studia w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i w ASP w Monachium oraz w pracowni Hersteina w Berlinie. Od 1911 roku na stałe osiedlił się w Paryżu, tam związał się ze środowiskiem École de Paris. W okresie 1914 - 1924 mieszkał w Krakowie i Warszawie, eksponując swe prace na wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich i Polskiego Towarzystwa Artystyczno - Literackiego w Paryżu, Grup „Pięciu” i współzałożycielem „Rytmu”.Wystawiał w Polsce i zagranicą, brał udział w paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Od 1922 r mieszkał w Paryżu utrzymując trwałe związki z Polską. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu, współzałożyciel grupy Rytm. Dużo wystawiał w dwudziestoleciu międzywojennym, także jako reprezentant sztuki polskiej m.in.: Sztokholm 1929, Bruksela 1929, Pittsburgh 1931, Moskwa 1933. Znany i uznany portrecista stworzył galerię polskiej elity artystycznej i intelektualnej, malował pejzaże, akty, inspirowane sztuką renesansu, manieryzmu i baroku. U schyłku życia, w tragicznych warunkach getta warszawskiego, tworzył rysunki dokumentujące tragiczny los Żydów.
Malarz, rysownik.
Malarstwo olejne stanowi największą i najważniejszą część jego dorobku. W jego sztuce brak gwałtownych przewrotów. Cenił dzieła dawnych mistrzów, nie ulegał nowoczesnym trendom, nie należał do awangardy sztuki. Jego twórczość bliska jest międzynarodowej sztuce kręgu École de Paris, z którym był związany. Najbliższy był mu realizm, choć nie w naturalistycznej czy idealistycznej odmianie. Pozostał wierny tradycyjnym, ulubionym tematom: portretowi, pejzażowi, martwej naturze, aktowi. Odkrywając malarstwo Paula Cezanne’a, a także impresjonistów i postimpresjonistów, umiał połączyć nowoczesną formę z przywiązaniem do wielkiej tradycji malarstwa europejskiego. Udało mu się stworzyć indywidualny, rozpoznawalny styl, pełen ekspresji i poczucia humoru.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl