Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRAMSZTYK Roman | Pejzaż z La Rochelle, lata 1930.

Roman KRAMSZTYK (1885 Warszawa -1942 Warszawa)

Pejzaż z La Rochelle, lata 1930.

olej, płótno; 50 x 65 cm
sygnowany po prawej stronie u dołu: Kramstyk
na krośnie słabo widoczny napis ołówkiem chemicznym: 3000.-

Roman Kramsztyk urodził się w szanowanej, spolonizowanej rodzinie żydowskiej inteligencji. Ożenił się z Bronisławą z Markusów, siostrą malarza Ludwika Marcoussisa. Zginął rozstrzelany w warszawskim getcie. Ukończył gimnazjum w Warszawie. Początkowo studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Mehoffera. Przez pewien czas uczył się w pracowni Adolfa Edwarda Hersteina w Warszawie. Następnie odbył studia malarskie w Monachium i Berlinie. Od 1911 roku na stałe osiedlił się w Paryżu, tam związał się ze środowiskiem École de Paris. W okresie 1914-1922 przebywał w Krakowie i Warszawie, eksponując swe prace na wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Od 1911 roku był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu i reaktywowanego w 1915 roku Polskiego Towarzystwa Artystyczno-Literackiego. W 1918 roku należał do Grupy Pięciu, w 1921 roku został członkiem i założycielem grupy Rytm. Swoje prace wystawiał między innymi w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, w Salonie Artystów, w Salonie Feliksa Richlinga, w Polskim Klubie Artystów, w Salonie Czesława Garlińskiego, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu i na Powszechnej Wystawie Krajowej w Łodzi i w Chełmie. W latach 1910-1938 wystawiał w Paryżu na Salonach d`Automne, w latach 1911-1934 na Salonach des Indépendants, w latach 1925-1939 na Salonach des Teileries, w Galerie Druet, w galerii Beaux-Arts. Swoje prace eksponował również na wystawach międzynarodowych między innymi w Barcelonie, Berlinie, Wenecji, Wiedniu, Rzymie, Pradze, Sztokholmie, Brukseli, Hadze, Edynburgu, Nowym Jorku, i w Moskwie. Kramsztyk jest jednym z najlepszych polskich malarzy, ukształtowanych w kręgu francuskiego postimpresjonizmu. Malował głównie portrety, akty, kompozycje figuralne, pejzaże i martwe natury. U schyłku życia, w tragicznych warunkach getta warszawskiego, tworzył rysunki dokumentujące tragiczny los Żydów. Początkowa ostrość cięcia płaszczyzny, agresywność dość ograniczonej gamy barwnej oraz szorstka faktura uległy złagodzeniu. Od końca lat dwudziestych malarstwo Kramsztyka cechuje koloryt bardziej harmonijny, oparty często na barwnych płótnach, miększy modelunek, precyzyjny rysunek i umiar. Coraz częściej nawiązywał do tradycji dawnego malarstwa, szczególnie włoskiego cinquecenta. Dzisiaj jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeów Narodowych Warszawy, Krakowa, Poznania i Kielc, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w Muzeum Okręgowym w Lublinie, w Muzeum Sztuki w Łodzi, w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w Muzeum imienia Aleksandra Puszkina w Moskwie i w Muzeum Sztuki w Ein Harod w Izraelu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRAMSZTYK Roman

Urodził się w 1885 r w Warszawie, Zginął rozstrzelany w warszawskim getcie.
Urodził się w szanowanej, spolonizowanej rodzinie żydowskiej inteligencji. Jego żona zaś, Bronisława, była siostrą poety Ludwika Markusa (Louisa Marcoussisa). Rysunku i malarstwa uczył się początkowo w Warszawie u Zofii Stankiewicz, Adolfa Edwarda Hersteina i Miłosza Kotarbińskiego. Studia w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i w ASP w Monachium oraz w pracowni Hersteina w Berlinie. Od 1911 roku na stałe osiedlił się w Paryżu, tam związał się ze środowiskiem École de Paris. W okresie 1914 - 1924 mieszkał w Krakowie i Warszawie, eksponując swe prace na wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich i Polskiego Towarzystwa Artystyczno - Literackiego w Paryżu, Grup „Pięciu” i współzałożycielem „Rytmu”.Wystawiał w Polsce i zagranicą, brał udział w paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Od 1922 r mieszkał w Paryżu utrzymując trwałe związki z Polską. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu, współzałożyciel grupy Rytm. Dużo wystawiał w dwudziestoleciu międzywojennym, także jako reprezentant sztuki polskiej m.in.: Sztokholm 1929, Bruksela 1929, Pittsburgh 1931, Moskwa 1933. Znany i uznany portrecista stworzył galerię polskiej elity artystycznej i intelektualnej, malował pejzaże, akty, inspirowane sztuką renesansu, manieryzmu i baroku. U schyłku życia, w tragicznych warunkach getta warszawskiego, tworzył rysunki dokumentujące tragiczny los Żydów.
Malarz, rysownik.
Malarstwo olejne stanowi największą i najważniejszą część jego dorobku. W jego sztuce brak gwałtownych przewrotów. Cenił dzieła dawnych mistrzów, nie ulegał nowoczesnym trendom, nie należał do awangardy sztuki. Jego twórczość bliska jest międzynarodowej sztuce kręgu École de Paris, z którym był związany. Najbliższy był mu realizm, choć nie w naturalistycznej czy idealistycznej odmianie. Pozostał wierny tradycyjnym, ulubionym tematom: portretowi, pejzażowi, martwej naturze, aktowi. Odkrywając malarstwo Paula Cezanne’a, a także impresjonistów i postimpresjonistów, umiał połączyć nowoczesną formę z przywiązaniem do wielkiej tradycji malarstwa europejskiego. Udało mu się stworzyć indywidualny, rozpoznawalny styl, pełen ekspresji i poczucia humoru.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl