relief, technika mieszana/sklejka, 110 x 90 cm sygnowany p.d.: R. OWIDZKI. 68 sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: R.OWIDZKI | MARZEC | 1968 | 110 X 90 cm | napis Ostrożnie kruche | wskazówka montażowa oraz nalepka: Roman Owidzki | tytuł "Warstwy" Nr. 1| 110 x 90 cm| 1968 r. | relief | technika mieszana
Studiował na warszawskiej ASP w latach 1935-1939. Profesor na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Pedagog i teoretyk sztuki. Na warszawskiej ASP prowadził w latach 1956-1983 Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn (od lat 70. pod nazwą Pracownia Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych). Autor pracy z zakresu dydaktyki artystycznej "Metoda kształcenia w zakresie wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych" (Zeszyty Naukowe ASP, Warszawa 1985). Wydał publikację "Forma w malarstwie" (CBWA, Warszawa 1973), w której przeprowadził formalną analizę sztuki dawnej i współczesnej. Artysta uczestniczył w trzech Wystawach Sztuki Nowoczesnej - w 1948 w Krakowie, w 1957 i 1959 w Warszawie. Brał udział w I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965 oraz w Sympozjum Artystów i Naukowców w Puławach w 1966. Wystawiał m.in. w Galerii Krzywe Koło, Galerii Foksal, Galerii Stefan Szydłowski. Laureat Nagrody im. Jana Cybisa w 2007. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, scenografią oraz ilustracją książkową.
Prezentowany, monochromatyczny obraz reliefowy to praca charakterystyczna dla twórczości Owidzkiego - wskazuje na interesujące artystę zagadnienia formalne, jak struktura, kompozycja czy efekty fakturowe, często uzyskiwane przy użyciu pozamalarskich materiałów.
"Reliefy wykonane w blasze mosiężnej, papierze bądź płótnie. Bezpieczniej byłoby napisać, że wykonane w technice własnej, ponieważ wspomniane materiały dominują, ale równie ważne są piasek, kleje, tynki, sznurki itp. Za tym, co na pierwszy rzut oka widać, za fakturą reliefu, kryje się struktura, konstrukcja zbudowana raz z materiałów drewnianych: płyt, desek i listewek; innym razem są to sieci sznurkowe [...]. Prace Romana Owidzkiego są bardzo różnorodne, ale wszystkie łączy dominacja rozgrywki ze światłem. Tła, plany, kształty, to wszystko artysta buduje z zagęszczenia kresek, którymi tworzy struktury sieci przepuszczające światło tak, jak przez gęstwinę strun harfy wydają się przelatywać dźwięki. Kreska jest praelementem i podstawowym instrumentem używanym przez artystę do przedstawiania w swoich dziełach problemów sztuki współczesnej". Stefan Szydłowski (S. Szydłowski, Fenomen osoby i twórczości Romana Owidzkiego, [w:] Roman Owidzki, Katalog wydany z okazji przyznania Romanowi Owidzkiemu Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2007, Warszawa 2008, s. 6-8).
OWIDZKI Roman
Urodził się w 1912 w Ostrowach w województwie łódzkim. W latach 1931-34 studiował nauki ścisłe, a następnie malarstwo na warszawskiej ASP, w pracowni K. Tischego oraz J. Kurzatkowskiego. Wojna przerwała jego studia i dyplom otrzymał w 1955, na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, której był już wtedy pedagogiem. W czasie wojny, był więźniem oflagu w Murnau, gdzie wspólnie z J. Sołtanem, B.T. Urbanowiczem i A. Siemaszką realizowali scenografie do sztuk teatralnych wystawianych przez obozowy teatr. Od 1956, prowadził na ASP pracownię brył i płaszczyzn, która później nazywała się pracownią "działań i struktur wizualnych". Pod koniec lat 60-tych tworzył abstrakcyjne kompozycje olejne. Współpracował z Galerią "Krzywe Koło" M. Bogusza, brał udział w "Konfrontacjach 1965" w Elblągu, Sympozjum Artystów i Naukowców w 1966, w Puławach, jego prace eksponowane były na wystawie "Przestrzeń, ruch, światło" w 1967 we Wrocławiu. ˇ
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl