DZBANSKI Sixtus Von | MŁODA KOBIETA Z KOSZEM OWOCÓW, 1942

Sixtus Von DZBANSKI (1874 Danilcze – 1942 Norymberga)

MŁODA KOBIETA Z KOSZEM OWOCÓW, 1942

olej na płótnie, 104,5 x 79 cm,
sygnowany p.d. "S. Z. v. Dzbański 1942"

Polsko-niemiecki malarz pejzażysta i portrecista. Studiował rzeźbę u Marconiego we Lwowie, następnie nauczał ceramiki na Politechnice Lwowskiej. W 1906 r. zamieszkał w Norymberdze. W czasie 1. wojny św. był malarzem przy wschodnim Naczelnym Dowództwie armii austriackiej.

DZBANSKI Sixtus Von
Polsko-niemiecki malarz, portrecista i rzeźbiarz. Studiował rzeźbę u Marconiego we Lwowie, następnie nauczał ceramiki na Politechnice Lwowskiej. Po studiach w krakowskiej Akademii w 1906 r. zamieszkał we Lwowie. Pracował wówczas jako nauczyciel ceramiki w Politechnice Lwowskiej. Od roku 1900 poświęcił się malowaniu. Po pobycie na Węgrzech wyjechał do Passau (Pasawy) w Bawarii, a stamtąd przeprowadził się w roku 1906 do Norymbergi, gdzie osiadł na stałe. W czasie 1. wojny św. był malarzem przy wschodnim Naczelnym Dowództwie armii austriackiej. Malował najczęściej pejzaże, chętnie zimowe, i portrety.