Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
Malarz śląski (austriacki?) | PORTRET ANNY MARGARETHY METZINGER EN PIED

śląski (austriacki?) Malarz 1 poł. XVIII w.

PORTRET ANNY MARGARETHY METZINGER EN PIED

Olej, płótno; 220 x 141 cm
U dołu łaciński napis objaśniający ukazaną postać: PERILL: D: ANNA MARGATRETHA METZINGERIANA, NATA LIESCHIANA DE HORNAU / RSS BALTHASARIS LIESCH
WRATISL. SUFRAGANEI SOROR. FUNDATRIX PIAE CAUSAE
(Wielmożna pani Anna Małgorzata Metzinger, z domu Liesch von Hornau,
siostra przewielebnego biskupa sufragana wrocławskiego
Baltazara Liescha von Hornau. Fundatorka dzieł pobożnych).

Portret damy ujętej w całej postaci. Ukazana na tarasie, na tle parku przy barokowej fontannie. Według inskrypcji przedstawiona dama to Anna Margaretha Metzinger, z domu Liesch von Hornau, siostra biskupa sufragana wrocławskiego - Johanna Balthasara Liesch von Hornau, fundatorka dzieł charytatywnych i pobożnych. Daty jej życia, których inskrypcja nie podaje, w przybliżeniu wytyczają daty życia jej brata (ur. w 1592, zm. w 1661 r.). Anna Margaretha była żoną Johanna Christopha Metzingera, właściciela wsi Ścinawka Średnia koło Bożkowa (Eckersdorf) i honorowego burmistrza Kłodzka. Dwukrotnie, w latach 1628 i 1656 Johann Christoph Metzinger poczynił darowizny ziemskie na rzecz kłodzkich jezuitów. Dwór w podarowanej części folwarku nosił nazwę "Pia causa" (błędnie odnotowana też jako "Pro causa").
Portret pani Metzinger namalowany jest przez tego samego malarza, który wykonał wizerunek Caspara Jäschke; identyczny rodzaj napisu u dołu obrazu, kompozycja, styl malowidła i rozmiary wskazują, iż oba dzieła należały najprawdopodobniej do tej samej serii portretów. Dostępne źródła nie wskazują na pokrewieństwo pomiędzy Anną Margarethą Metzinger i Casparem Jäschke. Można domniemywać, iż powodem namalowania obu reprezentacyjnych portretów było upamiętnienie dobroczyńców kłodzkich jezuitów, a obrazy najprawdopodobniej pochodzą z kolegium jezuickiego w Kłodzku *.
Portrety nie zostały namalowane "ad vivum", czyli z żyjących modeli. Styl malowideł wskazuje na czas powstania w latach 1690-1730, czyli kilkadziesiąt lat po okresie życia przedstawionych osób. Artysta musiał posiadać znajomość reprezentacyjnego kanonu portretów oficjalnych, który - zapoczątkowany przez van Dycka - przyjął się i rozwinął najpierw we Francji, a po 1700 r. w Austrii, zwłaszcza na cesarskim dworze Habsburgów. Przez kraje niemieckojęzyczne aż po Skandynawię promieniował zaś na skoligacone z nimi dwory arystokracji europejskiej. W takim kanonie model, przyodziany w oficjalny strojny ubiór, ukazywany był w ujęciu całej postaci na pierwszym planie w przestrzeni blisko widza. Przestrzeń ubogacona była zazwyczaj elementami architektonicznymi takimi jak postumenty, posągi lub fontanny oraz draperiami, uzupełniającymi splendor tkanin stroju.
Autor śląskich portretów czerpie z tej tradycji, jednak obrazy mają charakter nieco prowincjonalny i powierzchowny. Stanowią pomimo to bardzo ciekawy i ważny dokument kultury i historii Śląska.

* Za powyższe wiadomości i sugestie wyrażamy wdzięczność p. Ewie Houszce z Muzeum Narodowego we Wrocławiu

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl