Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
Malarz Śląski XVII/XVIII w | SCENA PRZY STOLE

Śląski XVII/XVIII w Malarz

SCENA PRZY STOLE

Płótno, olej; 162 x 208 cm
U dołu napis: P (B ?) NICOLAUS BOBADILLA

Obraz ukazuje męskie towarzystwo we wnętrzu, przy stole. Gesty i spojrzenia mężczyzn, sugerują, iż scena przedstawia dramatyczny moment. Groźny aspekt ostrego, zaznaczonego czerwienią profilu postaci w hełmie flankującej kompozycję od lewej strony, podkreśla trzymany przez nią w ręce, uniesiony w górę ostry nóż. Mężczyzna z wyrazem wrogości patrzy na scenę rozgrywającą się z przeciwległej strony stołu, gdzie drugi mężczyzna, ubrany w błękitny kaftan podaje prawą ręką kielich stojącemu obok jezuicie, lewą zaś uchyla nakrycie głowy w geście szacunku (pozdrowienia?). Ubrany na czarno zakonnik, jakby nie przeczuwając zagrożenia, zdecydowanym gestem bierze szklany puchar, z którego wydobywa się spiralnie skręcony wąż - symbol podstępu. Twarze i gesty innych mężczyzn zgromadzonych przy stole wyrażają zdziwienie, a może i przestrach. Wyczuwa się napięcie i dramatyzm sytuacji. Jest to rzadkie przedstawienie ikonograficzne. Istnieje jednak jego historyczny pierwowzór. Napis umieszczony wzdłuż dolnej krawędzi obrazu [ (P B?) NICOLAUS BOBADILLA] informuje o nazwisku głównego bohatera sceny, jezuity. Wiadomo, że przedstawiony ojciec Nicolaus Bobadilla, jako nuncjusz papieski przebywał w Rzeszy, gdzie usiłowano go otruć. Prezentowane dzieło przedstawia zatem próbę otrucia, o czym także świadczą wymownie symbole: kielich z wężem.
Nicolai Alphonso de Bobadilla (ur. 1507? w Bobadilla del Camino, Hiszpania - zm. 23. IX. 1590 w Loreto) - jezuita. Ukończył studia w Valladolid i Alcala. 15. VIII. 1534 r. złożył śluby zakonne w Paryżu. Wraz z I. Loyolą zakładał zakon jezuitów. W 1547 r. otrzymał święcenia w Wenecji, od 1542 r. był nuncjuszem papieskim w Rzeszy, gdzie usiłowano go otruć. Pisał traktaty teologiczne polemizujące z założeniami Reformacji.

Obraz ten fascynuje atmosferą tajemniczości, którą podkreśla umiejętne operowanie światłocieniem. Biorąc po uwagę fakt, że pochodzi z tego samego źródła co prezentowane portrety osobistości śląskich (poz. 86, 87), wisiał prawdopodobnie w kolegium jezuitów w Kłodzku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl