Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SLEŃDZIŃSKI (Slendziński, Ślendziński, Śleńdziński) Ludomir | OGRODNICZKI, 1945

(Slendziński, Ślendziński, Śleńdziński) Ludomir SLEŃDZIŃSKI (1889 Wilno - 1980 Kraków)

OGRODNICZKI, 1945

Olej, sklejka
51,5 x 84 cm
Sygnowany l.d.: LUDOMIR SLEŃDZIŃSKI - 1945 R
Na odwrociu nalepki papierowe z wystaw: Nr. 2490 nr K 44 | TOW. PRZYJ. SZTUK PIĘKN. W KRAKOWIE | Autor Ludomir Śleńdziński | Tytuł dzieła Ogrodniczki | Rodzaj dzieła olejny Cena ... | Podpis autora
AKAДEMИЯ ХУДОЖЕСТВ СССР | НАУЧНO-ИССЛЕДОВАТЕЛЬCКИЙ МУЗЕЙ | Выставка: Л. Слендзинского (ПНР) | Ленинград, 1975 | Aвтор, наименование: Сaдoв- | н ицы, 1945 | Coбpание: Ю. Слендзински(ПНР) "Садовницы, 1945, kaт. N 26"

Bibliografia:
- Wystawa zbiorowa Ludomira Śleńdzińskiego oraz wystawa zespołu artystów krakowskich "Nurt", TPSP Kraków 1950, s. 6, poz. kat. 44. - Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Aleksander, Wincenty, Ludomir i Julita Sleńdzinscy, Białystok 2004, s. 38.
Ludomir Slendziński - malarz, rzeźbiarz, pedagog; naukę malarstwa rozpoczął w Szkole Rysunkowej u Iwana Trutniewa, a następnie w latach 1910-16 studiował w Akademii petersburskiej u Dymitra Kardowskiego. Jego dyplomowa praca - obraz Sielanka - została zakupiona do zbiorów Akademii. Po studiach, do roku 1920, przebywał w Rosji a po powrocie zamieszkał w rodzinnym Wilnie. Był jednym z organizatorów i prezesem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków, a od roku 1923 członkiem "Rytmu". Odbywał liczne podróże, m.in. wyjeżdżał na Krym, do Włoch, Francji, Austrii, Hiszpanii, północnej Afryki. W roku 1925 został profesorem malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, a po zamieszkaniu w Krakowie - w roku 1945 - prowadził na Politechnice katedrę rzeźby i rysunku. Był czołowym przedstawicielem tzw. szkoły wileńskiej będącej połączeniem tradycji klasycyzmu Akademii petersburskiej, malarstwa wileńskiego pierwszej połowy XIX wieku oraz zafascynowania sztuką włoskiego renesansu. Malował liczne portrety i kompozycje figuralne, do których od roku 1924 wprowadzał relief oraz elementy złoceń i srebrzeń. Ponadto zajmował się także malarstwem ściennym, m.in. był autorem dekoracji sali recepcyjnej Urzędu Rady Ministrów (1923) i polichromii fasad dwóch kamienic warszawskich na Starym Rynku. Ogrodniczki prawdopodobnie do 1975 roku były w posiadaniu córki artysty Julitty, albowiem na nalepce wystawowej Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie, jako właściciel dzieła figuruje nazwisko ?. ???????????(???) (J(ulitta) Slendzinska). Obraz powstał pod koniec wojny razem z innymi dziełami o pogodnej i bajkowej tematyce, które artysta namalował jak gdyby w odreagowaniu na okrucieństwa wojny. W roku 1944 powstały Dzień królewny: Poranek, Śniadanie, Spacer, Wieczór, Dożynki i Karnawał, obraz który zarówno w gamie barwnej i sposobie malowania postaci jest bardzo podobny do namalowanych rok później Ogrodniczek (por. repr. w: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Aleksander, Wincenty, Ludomir i Julita Sleńdzinscy, Białystok 2004, s. 84).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SLEŃDZIŃSKI (Slendziński, Ślendziński, Śleńdziński) Ludomir

Urodził się w 1889 r w Wilnie, zmarł w 1980 r w Krakowie.. Studia w petersburskiej ASP. Od młodości zafascynowany sztuką włoskiego renesansu, spędził kilka lat we Włoszech, dużo podróżował, studiując malarstwo i techniki malarskie w muzeach odwiedzanych krajów. W 1925 r objął katedrę malarstwa monumentalnego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie osiadł w Krakowie, prowadził katedrę rysunku i rzeźby na Wydziale Architektury krakowskiej Politechniki, w latach 1948-56 był prorektorem i rektorem tej uczelni.Wystawiał w Polsce i na wystawach zagranicznych. W 1937 r otrzymał złoty medal za polichromowaną płaskorzeźbę na międzynarodowej wystawie "Sztuka i technika". Dzięki studiom nad tradycyjnymi technikami, warsztat malarski artysty przypominał warsztat starych mistrzów. Obrazy malował na desce z podkładem gipsowym. Przywiązywał dużą wagę do rysunku obrazu, obrazom nadawał reliefowe, często złocone i srebrzone, wykończenie. Neoklasycystyczne obrazy i płaskorzeźby przedstawiały na ogół ludzkie postacie.

Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzdanych.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 693 108 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl