FLEMING - SRZEDNICKI Jerzy | KRZYWE MIASTO III

- SRZEDNICKI Jerzy FLEMING (1930 Sejny - 2007)

KRZYWE MIASTO III

Olej, płótno;
61 x 89,8 cm
Sygnowany l. d.: 2002 r J.Srzednicki-Fleming

…Chcę widza niepokoić, zmusić do myślenia i wciągnąć w mój świat malowany, taki który jest rzeczywistością niby realną. Staram się by moje płótna hipnotyzowały, działały na podświadomość, zakradały się do psychiki....Staram się na moich obrazach zadziałać ciszą, spokojem, niepokojem, milczącym nie nachalnym krzykiem, nadzieją a nawet optymizmem...

FLEMING - SRZEDNICKI Jerzy
Jerzy Srzednicki – malarz, rzeźbiarz. Rozpoczęte w 1947 r., studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, w pracowni prof. E. Geperta, przerwał z powodu choroby oczu, wywołanej kontuzją wojenną. Stopniowa poprawa wzroku oraz uzyskane na przełomie lat 50. i 60. konsultacje u prof. A. Łyżwańskiego, a następnie u prof. T. Brzozowskiego, umożliwiły mu rozwój artystyczny. W 1976 roku otrzymał uprawnienia artystyczne Ministerstwa Kultury i Sztuki. Mieszka i tworzy w Smolanach, w powiecie sejneńskim. Prace artysty prezentowane były na wystawach w Warszawie, Białymstoku, Budapeszcie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Łodzi, Galerii Polskiej w Wilnie. Obraz z prezentowanego na aukcji cyklu Krzywe miasto zakupiło Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Sam artysta mówi o sobie: Nie szukam modnych prądów w sztuce, nie szukam nowoczesności, nie trzymam się kurczowo realizmu. Tworzę swój własny świat, któremu daję osobistą wizję. Jest to pokaz wnętrza mej psychiki za pomocą przedmiotów i sytuacji, w jakich się znajdują. Jest to świat moich własnych przeżyć, najczęściej smutnych i samotnych... Moja twórczość, a szczególnie malarstwo, bierze właśnie ekspresję z tego świata, w którym, na co dzień żyję... Spory wpływ na moją twórczość wywarła ostatnia wojna, którą przeżywałem jako młody chłopiec, tematyce antywojennej dałem wyraz w wielu swoich pejzażach ukazując katastrofę, jaką ze sobą niesie każdy konflikt miedzy narodami. Najczęściej używa czerni, brązu i zieleni. Oprócz prezentowanych prac należących do nurtu tzw. „pejzaży fantastycznych”, maluje stare sejneńskie jarmarki, sceny rodzajowe, odpusty, miejskie i wiejskie uliczki, pejzaż. Zajmuje się również karykaturą, ośmieszając ludzkie słabości i samolubstwo.