Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
CHLEBOWSKI Stanisław | Kair

Stanisław CHLEBOWSKI (1835 - 1884)

Kair

akwarela, gwasz na kartonie 41 × 25 w świetle passe-partout
sygnowany u dołu po lewej stronie: ,,St. Chlebowski Caire."

Kobiety sprzedające owoce. Precyzyjnie rysowana, dekoracyjno-egzotycznie pomyślana, bardzo dokładna kompozycja - jak to zwykle u artysty: obraz mający przede wszystkim zdobić europejskie mieszkanie.

Malarz-orientalista. Urodzony na Podolu, po wstępnej nauce rysunku i malarstwa w Odessie, 1853-59 studiował na Akademii Petersburskiej wielofiguralne malarstwo historyczne, następnie w Paryżu u Gérôme`a.
W 1864 r. wyjechał na 12 lat do Konstantynopola, zaproszony przez sułtana Abdul-Aziza na malarza nadwornego. Ten okres zdecydował o jego dalszej karierze: był malarzem malowniczego Wschodu.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
CHLEBOWSKI Stanisław
Urodził się w 1835 roku w Pokutyńcach na Podolu, zmarł w 1884 w Kowanówku koło Poznania. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1853-1859) gdzie uzyskał tytuł "kłassnyj chudożnik I stopnia". W 1862 roku został wysłany na sześcioletnie stypendium zagraniczne. Odwiedził Monachium, Paryż (gdzie uczył się u J. L. Gérome`a), Belgię, Włochy i Hiszpanię. Przez 12 lat by nadwornym malarzem sułtana Abdul-Azisa w Konstantynopolu.Za cztery kompozycje historyczne przeznaczone do sali tronowej pałacu Beglerberg w Konstantynopolu otrzymał order Medżije III klasy. Tematyka jego obrazów jest różnorodna. Na początku malował sceny historyczno-konwencjonalne (np. Joanna d`Arc w więzieniu w Amiens), następnie obrazy batalistyczne, portrety, małe studia akwarelowe i olejne, fascynował go szczególnie specyficzny nastrój wschodu ("Turczynki nad Bosforem", "Jeźdźcy arabscy").
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl