CZARNOWSKI Stanisław | Siłacz - Syzyf (Precz z drogi), Władysław Miecznik Artystyczna Pracownia Brązowniczo-Grawerska

Stanisław CZARNOWSKI (1872-1919)

Siłacz - Syzyf (Precz z drogi), Władysław Miecznik Artystyczna Pracownia Brązowniczo-Grawerska

odlew/brąz, marmur, 33 x 21,5 x 14 cm
na marmurowym cokole tabliczka: 'WYTWÓRNIA ARTYSTYCZNA | WŁADYSŁAW MIECZNIK | WARSZAWA, MARSZAŁKOWSKA 108'

Prezentowana rzeźba stanowi redukcję pomnika przedstawiającego Siłacza (nazywanego też "Precz z drogi!" lub "Z drogi!"). Autorem pomnika był rzeźbiarz Stanisław Czarnowski , który za tę realizację otrzymał w 1908 roku wyróżnienie na wystawie Salonu Paryskiego, nagrodę Akademii Petersburskiej oraz nagrodę na konkursie im. Kuindżiego. Oryginalnej wielkości realizację dziś podziwiać można przy ulicy Brzozowej, nieopodal tarasu widokowego znajdującego się na Górze Gnojnej, gdzie w 2004 roku została przekazana z magazynów Muzeum Narodowego w Warszawie. Miniatury pomnikowe wykonywało w Warszawie wielu brązowników. Jednym z najbardziej znanych działających w okresie powojennym był Władysław Miecznik (1903-1989), który specjalizował się w tworzeniu brązowych rzeźb i właśnie miniatur pomnikowych. Na archiwalnych zdjęciach z pracowni można dostrzec m.in. powyższą rzeźbę, ale też inne znane pomniki, jak na przykład Kolumna Zygmunta. Władysław Miecznik kształcił się w znakomitej pracowni cyzelerskiej Stanisława Lipczyńskiego. Samodzielną działalność rozpoczął w 1934 roku pod szyldem Wytwórnia Artystyczna Grawersko-Zdobniczka W. Miecznik. Pracownia była znana także z wykonywania nagród sportowych, pucharów, kompletów na biurko, medalionów, medali, insygniów, rzeźby kameralnej według starych wzorów oraz tablic pamiątkowych w brązie instalowanych w kościołach, urzędach i na ulicach Warszawy. Istotną część zamówień stanowiły te składane przez wojsko, władze Warszawy, kluby sportowe, szkoły i uczelnie. W latach 1926-34 artysta pełnił funkcję chorążego Związku Rzemieślników Chrześcijan. W latach 1948-50 był starszym Cechu Zegarmistrzów i Jubilerów. W utworzonym w 1956 roku Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy przewodniczył sekcji brązowników. Szkolił uczniów, z jego pracowni wyszło 20 czeladników. W 1966 roku należał do współtwórców Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych w Warszawie. W czasie wojny i okupacji Miecznik jako oficer Armii Krajowej, wykorzystując swoje umiejętności, fałszował pieczęci niemieckich instytucji, wykonywał polskie orzełki i odznaki bojowe, za co odznaczony został Krzyżem Walecznych. W 1946 roku wznowił działalność w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 108 pod starą nazwą, potem zmienioną na Władysław Miecznik Artystyczna Pracownia Brązowniczo-Grawerska. Współpracował z czołowymi artystami, odlewał m.in. słynną rzeźbę "Tancerka" Stanisława Jackowskiego.

PODATKI I OPŁATY:

CZARNOWSKI Stanisław
Nauki pobierał w Warszawie i Krakowie. Od 1903r. studiował m.in. w Academie Colarossi i w pracowni F. Charpentiera w Paryżu. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. w 1909r. otrzymał wyróżnienie na Salonie Paryskim oraz nagrodę Akademii petersburskiej za rzeźbę pt. "Siłacz".