DYBOWSKI Stanisław | KAPLICZKA

Stanisław DYBOWSKI (1895 - 1956)

KAPLICZKA

Olej, tektura; 37 x 27 cm
Sygnowany p.d.: _ST-DYBOWSKI-

Malarz, rzeźbiarz. Rozpoczęte w roku 1880 pod kierunkiem rzeźbiarza L. Marconiego we Lwowie studia kontynuował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1883-88), m.in. u F. Szynalewskiego, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, J. Matejki. W 1888 roku wyjechał do Monachium, gdzie uczył się u A. Wagnera. Po podróży do Włoch zamieszkał w Krakowie. Od roku 1886 brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Cieszył się dużą popularnością jako malarz zabytkowych miast polskich, zwłaszcza Krakowa. Obok licznych widoków kościołów, starych zaułków, Wawelu, malował także portrety. Był też autorem plakatów oraz ilustracji do czasopism.

DYBOWSKI Stanisław
Początkowo kształcił się w Szkole Rysunkowej w Warszawie. Naukę kontynuował w latach 1917-1919 u Kuturlina w Moskwie oraz w latach 1923-1926 w SSP w Warszawie u K. Tichego i W. Skoczylasa. W 1926r. pojechał do Paryża. W 1932r. otrzymał stypendium TZSP , które umożliwiło mu wyjazd do Włoch i dalszą naukę. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie. Był wielokrotnie nagradzany. Wystawiał głównie w TZSP w Warszawie oraz w Paryżu, Łodzi. Tematem jego prac były krajobrazy, portrety, kompozycje figuralne i martwe natury. Jego prace można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie oraz w Centralnej Składnicy Muzeum MkiS w Kozłówce.
Do każdego niesprzedanego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "POAUKCYJNE ZGŁOSZENIE KUPNA".

Więcej informacji:
e-mail: