FIJAŁKOWSKI Stanisław | Trudy na autostradzie dla niebieskiego posłańca, 1991 r.

Stanisław FIJAŁKOWSKI (1922 Zdołbunów na Wołyniu - 2020 Łódź)

Trudy na autostradzie dla niebieskiego posłańca, 1991 r.

olej/płótno, 100,5 x 81,5 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrociu, na blejtramie: 'S. Fijałkowski - 1991 | Trudy na autostradzie dla | niebieskiego posłańca'

- dom aukcyjny Agra Art, Warszawa 20.11.2005

- Muzeum Sztuki w Łodzi, od 18.06 do 25.08.1996
- Centrum Sztuki, Galeria Kronika, Bytom, od 13.09 do 30.10.1996
- "Droga. Stanisław Fijałkowski", Muzeum Sztuki w Łodzi, od 18.06 do 25.08.1996, Centrum Sztuki, Galeria Kronika, Bytom, od 13.09 do 30.10.1996

- Droga. Stanisław Fijałkowski, katalog wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi i Centrum Sztuki Galeria Kronika w Bytomiu, Łódź 1996, poz. kat. 6, s. 14 (il.)

"Intencja nie jest do końca znana. Rodzi się ona w miarę malowania. Można zacząć od zupełnie bezmyślnego postawienia plamy czy kreski na płótnie. Może ona wzbudzić zainteresowanie, ciekawość, co ma szansę z niej wyniknąć, jakie przekształcenia są niezbędne, ażeby ta banalna
i przypadkowa forma stała się mówiącą... To jest główny powód zainteresowania całym procesem malowania! W takim razie sam jego finał - decyzja zakończenia pracy - to akt bardzo ważny jako ostateczna aprobata całego procesu".
Zbigniew Taranienko, Alchemia obrazu, Rozmowy ze Stanisławem Fijałkowskim, Warszawa 2012, s. 93-109

"Autostrady" są jednym z najważniejszych tematów w twórczości Fijałkowskiego, obecnym w jego malarstwie od lat 70. XX w. Artysta, który posiada pełną dokumentację swoich dzieł, ma odnotowanych 108 prac zawierających w tytule słowo "autostrada". Sam malarz mówi o cyklu: " ‘Autostrada’ jest nowoczesnym symbolem Drabiny Jakubowej. To łączność ziemi z niebem, czyli materii z duchem. Uważam, że tylko symbol prosty, zarazem wieloznaczny, bliski abstrakcji daje się rozmaicie interpretować. Każdy może go na swój sposób przeżywać, w zależności od bogactwa, jakie w sobie nosi". "Drabina Jakubowa" to starotestamentowa wizja Jakuba, który we śnie ujrzał drabinę sięgającą nieba, po której na ziemię schodzili aniołowie. Ta scena wielokrotnie inspirowała artystów od średniowiecza do współczesności. Zobrazowali ją
m.in. późnobarokowy malarz Michael Willmann, angielski romantyk William Blake czy oniryczny symbolista Marc Chagall. W obrazach tej serii dominuje zagarniająca widza przestrzeń. Kompozycje tworzą pasy - drogi przecinające się pod różnymi kontami, prowadzące w górę, w dół, na boki. Ich wyjście poza płótno ogranicza cienki kontur, utrzymujący je w granicach wyznaczonych przez przestrzeń obrazu. Prace Fijałkowskiego bardzo subtelne, niemal ascetyczne w strukturze kompozycyjnej, na granicy abstrakcji zawierają w sobie moc symboliczną, skłaniającą do osobistych refleksji i interpretacji.

Historia Drabiny Jakubowej, według Fijałkowskiego jest symbolem zakorzenionym zarówno w świadomości człowieka wywodzącego się z kręgu kultury judeochrześcijańskiej, jak i funkcjonującym w podświadomości każdego człowieka. Symbolizuje ona bowiem drogę ku transcendencji, jest także pomostem łączącym niebo z ziemią. Autostrada stanowi dla Fijałkowskiego uwspółcześnioną trawestację biblijnego motywu i odczytywana jako metafora drogi duchowej
staje się uniwersalną metaforą poszukiwania szczęścia i doskonałości bliską wszystkim ludziom. Pokonywanie drogi utożsamiać można również z praktykowaniem sztuki. "Sztuka - mówi Fijałkowski - daje świadectwo istnienia sacrum, analogiczne do świadectwa religii lecz nie identyczne (…) czynności malarza mają wymowę rytualną i wskazują na inną rzeczywistość, wręcz odbywają się w innej rzeczywistości, w innym czasie i innej przestrzeni - w realności transcendentnej w stosunku do dzieła będącego jej symbolicznym znakiem". W innym tekście teoretycznym pisze: "Cokolwiek robię lub nad czymkolwiek zamyślam się, pochylam się nad Nieznanym. Wierzę głęboko, że źródłem sztuki jest praca wykonywana z oddaniem i w gruncie rzeczy bezinteresowna. Żywię przy tym nadzieję i pragnę najmocniej dostąpienia swego rodzaju iluminacji przez oddanie się bez reszty samemu malowaniu i niczemu więcej - spełnieniem zaś tej ufności jest wydobycie wewnętrznego światła obrazu promieniującego nad ogromem rzeczy i pytań. Technicznie rzecz biorąc, kładę na powierzchni płótna barwę obok barwy lub nawet maluję ją jednym kolorem w taki sposób, żeby w absolutnej ciszy obraz rozpoczął swoje niesłychanie dyskretne jarzenie się widoczne wewnętrznym okiem. Barwy doprowadzone do świecenia mają swoją przestrzeń, nie są już tylko pomalowaniem powierzchni. Posiadają też określoną dynamikę, są w potencjalnym ruchu, porywają nas. Czym jest owo wewnętrzne światło? Jest doskonałym symbolem całości, czyli świata, objawieniem, epifanią tajemnicy wszelkiego bytu. Wewnętrzne promieniowanie obrazu jest owocem działań na wskroś sakralnych, które umożliwiają transformację materialnej struktury w żywą formę duchową. Świecący takim światłem obraz ujawnia swoje prawdziwe życie i zniewalające piękno. Jest spełnieniem świadomych i nieświadomych dążeń, zaspokojeniem naszych jawnych i ukrytych pragnień - może nawet w większym stopniu niż jakiekolwiek inne dzieło sztuki, ponieważ obraz jest głębiej zakorzeniony w podstawach naszej psychiki, bliższy nieświadomości indywidualnej i zbiorowej, mitowi i kulturze" (Stanisław Fijałkowski, 2002, [w:] Stanisław Fijałkowski, katalog wystawy indywidualnej, Atlas Sztuki, Łódź 2010, s. 30-31).

PODATKI I OPŁATY:

FIJAŁKOWSKI Stanisław

Urodził się w w 1922 w Zdołbunowie, na Wołyniu. W 1951 ukończył łódzką PWSSP, gdzie studiował pod kierunkiem W. Strzeminskiego (którego później został asystentem), S. Wegnera i L. Tyrowicza. Po studiach pracował na PWSSP, której był również profesorem. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i grafiką. S. Fijalkowski inspirował się pracami K. Malewicza, surrealistów, oraz Wassily Kandinsky`ego, którego rozprawę "Über das Geistige in der Kunst" przełożył w 1997 na polski. Większość jego obrazów i grafik stanowią surowe kompozycje o jednolitym tle. Artysta reprezentował Polskę na Biennale w Sao Paulo w 1969 i na Biennale w Wenecji (1972). Jest między innymi laureatem nagród im. C.K. Norwida i J. Cybisa.