Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
JANOWSKI Stanisław | Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych w Iwoniczu

Stanisław JANOWSKI (1866 - 1942)

Wnętrze kościoła Wszystkich Świętych w Iwoniczu

Akwarela, papier naklejony na tekturę
Wym. 64 x 48 cm
niesygnowany, opisany na odwrocie l.g. ołówkiem: Zacząłem we wtorek 28 I - 4 1/2 godziny / 29. dnia 3 1/2 godziny / 4 XI 3 godziny oraz l.d. naklejka przedwojennego spisu kolekcji: 38. St. Janowski / "Fragment wnętrza z kościoła", ak.
1930, 1936 lub 1941(?).

Akwarela oddaje wnętrze kościoła Wszystkich Świętych w Iwoniczu po przeprowadzonej w latach 1884-95 rozbudowie podjętej z inicjatywy rodziny Załuskich. Jak informuje gotycki napis zachowany na belce tęczowej, drewniany kościół konsekrował w roku 1464 biskup przemyski Mikołaj Błażejowski, sekretarz króla Kazimierza Jagiellończyka. Do Załuskich Iwonicz należał od końca XVIII w. i to właśnie oni uczynili z niego w połowie następnego stulecia uzdrowisko, którym jest teraz. Rozbudowali i urządzili też kościół parafialny, m.in. fundując widoczne na ilustracji lożę kolatorską i pokryty dukatowym złotem ołtarz główny. Patronki Załuskich - śś. Helenę, Emmę, bł. Izabelę i św. Amelię - wyobrażono w ustawionych w prezbiterium stallach (po drugiej stronie, niewidoczni w kadrze Janowskiego, odpowiadają im śś. Józef, Michał, Karol Borromeusz i Jan Kanty). Widoczny witraż przedstawia św. królewicza Kazimierza Jagiellończyka oddającego cześć wizerunkowi Marii z dzieciątkiem i krucyfiksowi. Jego pendant po drugiej stronie ołtarza stanowi medalion z półfigurą św. Izydora Oracza, wyobrażonego jako góral przed drewnianą kapliczką wyręczany przy pługu przez anioła.
Malarskie studium wnętrza należy do wykonywanych przez Janowskiego w czasie jego licznych wycieczek krajoznawczych. Data wykonania witraży (1927) w połączeniu z analizą notatek malarza na odwrocie zawęża możliwości czasu powstania dzieła do lat 1930, 1936 lub 1941 (ta ostatnia najmniej prawdopodobna przez wzgląd na obecność Nazistów w pobliskim Excelsiorze).

Stanisław JANOWSKI (1866-1942)
Malarz, ilustrator i scenograf. Malarstwo studiował w SSP w Krakowie u F. Szynalewskiego, I. Jabłońskiego i W. Łuszczkiewicza w latach 1882-1886. Studia w Akademii Monachijskiej u J.C. Hertericha i A. Liezen-Mayera pomiędzy 1887 a 1890 rokiem. Wielokrotnie podróżował po Włoszech. W latach 1914-1915 brał udział w walkach I i II Brygady Legionów Polskich. Z tego okresu pochodzą liczne rysunki i akwarele ze scenami walk i życia obozowego. Od 1921 roku mieszkał w Krakowie. Członek rzeczywisty krakowskiego i lwowskiego TPSP oraz TZSP.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JANOWSKI Stanisław
Był bratem malarki Bronisławy Rychter-Janowskiej i mężem Gabrieli Zapolskiej (1901r.-1910r.). W latach 1882-1886 studiował w SSP w Krakowie u J. Jabłońskiego, F. Szynalewskiego i W. Łuszczkiewicza. Od 1887r. do 1890r. kontynuował naukę w monachijskiej ASP u J.C. Hertericha i A. Liezen-Mayera. W 1912r. został profesorem Wolnej Akademii Sztuki we Lwowie. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1886r. w TPSP w Krakowie. Malował pejzaże, portrety, sceny rodzajowe i myśliwskie, a w okresie służby w Legionach wykonał wiele rysunków i akwareli o tematyce wojskowej.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej  opłatę aukcyjną w wysokości 15% oraz - w przypadku wybranych obiektów oznaczonych w katalogu * - opłatę do 5% z tytułu droit de suite.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl