JAROCKI Stanisław | ZACHÓD SŁOŃCA W ZIMOWYM LESIE

Stanisław JAROCKI (1871 - 1944)

ZACHÓD SŁOŃCA W ZIMOWYM LESIE

Olej, płótno; 98 x 133,5 cm
Sygn. p. d.: St Jarocki

Stanisław Jarocki - malarz, pedagog i działacz społeczny. Uczył się w Klasie Rysunkowej u W. Gersona a następnie w latach 1891-94 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u J. Matejki, J. Unierzyskiego i L. Löfflera. Kontynuował studia za granicą w paryskiej Académie Colarossi (1896-98) u R. Collina, L. Mersona i M. Aman-Jeana oraz u S. Hóllosy`ego w Monachium i w Rzymie. Po powrocie do kraju w roku 1898 zamieszkał w Wilnie, gdzie pracował jako nauczyciel malarstwa w Szkole Rysunkowej. Z młodzieżą współpracował także w Kołach Samokształceniowych i harcerstwie. Był organizatorem wielu wystaw, a od roku 1931 członkiem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków. Pracował przy odnawianiu fresków w kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej. Był działaczem Towarzystwa Krajoznawczego i w 1925 opublikował przewodnik Okolice Wilna. Jego zainteresowania sztuką ludową i zabytkami zaowocowały licznymi artykułami w prasie i audycjami radiowymi. W roku 1919 wziął udział w obronie Wilna.
Malował najczęściej pejzaże z okolic Wilna, ze Żmudzi oraz z Włoch, czasami wzbogacając je postacią lub sceną rodzajową. Rzadziej malował sceny we wnętrzach. Jego nastrojowe krajobrazy, utrzymane w konwencji realistycznej, w których wiele uwagi poświęcał efektom świetlnym, ujawniają związki z impresjonizmem. Wielokrotnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i w Salonie Krywulta w Warszawie, w Wilnie oraz we Lwowie i Zakopanem. Za granicą uczestniczył w wystawie w Rzymie (1897) i w Wenecji (1932).

JAROCKI Stanisław
Malarz, konserwator, pedagog. Uczeń Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej, studiował następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Matejki, Unierzyńskiego i Lofflera. Stypendium uzyskane w konkursie na studium z natury pozwoliło mu na wyjazd do Paryża, Monachium i Rzymu. Od 1898 r. stale mieszkał w Wilnie; w 1900 r. odnawiał freski w katedrze w kaplicy św. Kazimierza. Malował olejno i pastelami, przede wszystkim pejzaże o dużych walorach dekoracyjnych.