Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KAMOCKI Stanisław | PEJZAŻ

Stanisław KAMOCKI (1875 - 1944)

PEJZAŻ

Olej, płótno, 95 x 130,5 cm
(Sygnowany na odwrocie)

Stanisław Kamocki studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w latach 1891-1900, pod kierunkiem m.in. takich sław jak: L. Wyczółkowski, J. Malczewski oraz J. Stanisławski. W następnych latach podróżował po Europie, zwiedził Włochy, Niemcy, Szwajcarię. Krótko studiował w Paryżu. Na stałe mieszkał w Krakowie, gdzie początkowo wykładał w Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet M. Niedzielskiej, następnie prowadził katedrę pejzażu na Akademii Sztuk Pięknych. Pod koniec życia osiedlił się w Zakopanem. Twórca aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, należał do wielu stowarzyszeń, m.in.: Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka, Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, wiedeńskiej Secesji, warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Brał także udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Zadebiutował w 1899 r. w Zachęcie.
Kamocki, będąc jednym najwybitniejszych uczniów Jana Stanisławskiego, konsekwentnie kontynuował program swego mistrza zarówno w twórczości jak i działalności pedagogicznej. Koncentrował się na przedstawieniach pejzażowych kraju ojczystego malując przeważnie w plenerze, tym samym osobiście doświadczając przenoszonego na płótno piękna krajobrazu. Obiektami, którym poświęcał najwięcej uwagi były stogi siana, dworki, podhalańskie kościółki, łany zboża, drzewa w różnych porach roku itp.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KAMOCKI Stanisław
Malarz i grafik. Urodził się 18 listopada 1875r. w Warszawie, zmarł 10 lipca 1944r. w Zakopanem. Od 1912 był żonaty z Zofią z Zatheyów, córką pedagoga i literata Hugona. Siostra Zofii - Jadwiga - była żoną malarza Władysława Jana Pochwalskiego i matką malarzy Kaspra i Stanisława Pochwalskich.
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Naukę uzupełnił w Paryżu. Nauczał malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet M.Niedzielskiej, a od roku 1919 r. prowadził katedrę pejzażu na ASP. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", wiedeńskiej Secesji i towarzystwa "Sztuka Podhalańska". Uznawany jest - obok S. Filipkiewicza i L. Misky'ego - za jednego z najwybitniejszych kontynuatorów symbolistycznej formuły pejzażowego malarstwa Stanisławskiego. Utrwalał widoki Wołynia, Podola, Spisza, Orawy, okolic Krakowa i Zakopanego. Pozostając pod przemożnym wpływem sztuki Stanisławskiego malował gęstą olejną farbą o równomiernym natężeniu barw stosując niewielkie napięcia walorowe. Od 1906 r. Kamocki monumentalizuje tematy pejzażowe opracowywane wcześniej na niewielkich formatowo obrazach. W latach młodzieńczych artysta syntetyzuje formy, kształty buduje dynamicznie kładzioną plamą barwną, traktując dekoracyjnie poszczególne elementy pejzażu - drzewa, budynki, chmury. Wówczas właśnie wyzwala się spod wpływu mistrza tworząc własny, niepowtarzalny styl malarstwa krajobrazowego.Od 1910 roku prowadził katedrę pejzażu w ASP w Krakowie. Należał m.in. do wiedeńskiej Secesji, TAP „Sztuka”, PZAP w Krakowie. Był założycielem Towarzystwa Sztuki Podhalańskiej. Kamocki był jednym z najlepszych kontynuatorów sztuki Jana Stanisławskiego. Głównym tematem jego malarstwa jest pejzaż - szczególnie ziemi podkrakowskiej i Podhala. Pejzaże te powstawały głównie w plenerze. Gamę barwną ograniczał do zieleni i szarych błękitów. Był również twórcą plakatów oraz dekoracji kabaretu „Zielony Balonik”. Wykonywał też litografie barwne o tematyce krajobrazowej.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl