Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KUCZBORSKI Stanisław | Kotarbiński jako Sheylock w sztuce W. Szekspira Kupiec wenecki, 1904 r.

Stanisław KUCZBORSKI (1881 - 1911)

Kotarbiński jako Sheylock w sztuce W. Szekspira Kupiec wenecki, 1904 r.

autolitografia/papier, 32 x 23,5 cm
sygnowany na kamieniu p.d.: 'Kuczborski'
Autolitografia pochodzi z "Teki Melpomeny", wydanej w 1904 r. w Krakowie.

LITERATURA:
- Sztuka Młodej Polski, Kraków 1965
- Grafika polska ok. 1900 roku, Kraków 1968

W 1904 roku ukazała się związana z bujnym życiem teatru krakowskiego "Teka Melpomeny". Teka składała się z 36 litografii z karykaturami krakowskich aktorów w ich najlepszych rolach teatralnych. Powstała z inicjatywy Stanisława Rzeckiego jako dzieło wspólne kilku artystów: Karol Frycz był autorem karykatury Jerzego Leszczyńskiego w sztuce Jerzego Szaniawskiego "Eros i Psyche", Stanisław Szreniawa-Rzecki zarejestrował karykaturalne wizerunki Józefa Kotarbińskiego i Stanisława Bronicza w sztuce Szekspira "Kupiec wenecki", Antoni Procajłowicz - m.in. Helenę Arkawin, natomiast oscylujący pomiędzy ironią a melancholią Witold Wojtkiewicz był autorem znakomitych ujęć Jadwigi Mrozowskiej i Andrzeja Mielewskiego jako Klary i Albina w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. Młodopolscy graficy trafną karykaturą i finezyjnym dowcipem zachwycili Jana Michalika, właściciela Cukierni Lwowskiej (znanej jako "Jama Michalikowa"), który na ścianach swej kawiarni umieścił barwne litografie.

Był malarzem, rysownikiem i karykaturzystą. Rodzinnie związany z rodziną Gierymskich (syn siostry Maksymiliana i Aleksandra) co sprawiło, że wziął udział w organizowaniu wystawy Aleksandra w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1902). Czerpana od Piątkowskiego wiedza o jego wykształceniu artystycznym wskazuje, że studiował w Warszawie, które to studia musiał wkrótce przerwać ze względu na konieczność utrzymania się. Dzięki sprzedaży części spuścizny po Aleksandrze Gierymskim mógł Kuczborski kontynuować naukę, tym razem w Krakowie (Akademia Sztuk Pięknych, l. 1901-7), gdzie jego nauczycielami byli Józef Unierzyski, Leon Wyczółkowski i Jan Stanisławski. Dzięki stypendium przyznanemu przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych mógł w 1905 wyjechać na kilka miesięcy do Szwecji; być może w tym roku odwiedził również Włochy. Ożeniwszy się w 1907, wyjechał z rodziną do Paryża. Powróciwszy znad Sekwany zamieszkał w Warszawie. Tam zginął w wyniku wypadku.
Ważne miejsce w ouvre Kuczborskiego zajmowała grafika. Artysta wziął udział w realizacji słynnej "Teki Melpomeny" (wraz z Karolem Fryczem, Stanisławem Rzeckim i Witoldem Wojtkiewiczem). Brał też czynny udział w życiu literacko-artystycznym. Jest uważany za współinicjatora kabaretu Zielony Balonik, w pracach którego brał czynny udział.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl