KUCZBORSKI Stanisław | WIOSKA PODHALAŃSKA, 1906 r.

Stanisław KUCZBORSKI (1881 - 1911)

WIOSKA PODHALAŃSKA, 1906 r.

Olej, płótno; 70,4 x 70,5 cm
Sygnowany czarnym olejem p.d.: St. Kuczborski - 1906

Stanisław Kuczborski - zmarły młodo artysta był silnie związany z krakowskim środowiskiem artystyczno - literackim. W 1905 r., wraz z Edwardem Żeleńskim i Janem A. Kisielewskim, zakładał legendarny kabaret „Zielony Balonik”. Brał udział w przedstawieniach, a także udekorował karykaturami i parodiami słynnych obrazów siedzibę kabaretu - „Jamę Michalikową”. W latach 1901-7 Kuczborski kształcił się na krakowskiej ASP, najprawdopodobniej wcześniej uczył się jeszcze w Warszawie. Na kontynuowanie studiów w Krakowie pozwoliły mu środki uzyskane ze sprzedaży części spuścizny po Aleksandrze Gierymskim - wuju artysty. Następnym etapem w jego życiu był Paryż, skąd wrócił w 1910 r. i osiadł w Warszawie. Prace Kuczborskiego wystawiano w Warszawie i Krakowie, a także w Wiedniu i Monachium. Równolegle z twórczością malarską, artysta zajmował się rysunkiem satyrycznym. Publikowane w czasopismach karykatury przynosiły mu uznanie i popularność.
Prezentowana praca powstała rok przed ukończeniem studiów przez Kuczborskiego. Namalowana została najprawdopodobniej podczas pleneru w jednej z podhalańskich wsi.