Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
LENTZ Stanisław | Portret mężczyzny

Stanisław LENTZ (1861-1920)

Portret mężczyzny

olej/płótno, 77 x 65 cm
sygnowany p.g.: 'Lentz'

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny DESA Unicum, sierpień 2001
- kolekcja prywatna, Warszawa

Twórczość Stanisława Lentza, współcześnie nieco zapomniana, należy do najważniejszych zjawisk w zakresie nowoczesnego portretu polskiego. Urodzony w Warszawie w 1861 roku, kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, warszawskiej Klasie Rysunkowej, następnie Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz Académie Julian w Paryżu. Osiadłszy w Warszawie w 1887 roku, rozpoczął współpracę z czasopismami jako ilustrator. Na jego twórczość znacząco wpłynęły podróże, podczas których stykał się ze sztuką dawnych mistrzów. Od lat 90. XIX stulecia wyjeżdżał do Berlina, Paryża, Normandii i Madrytu. Od 1903 roku do I wojny światowej corocznie udawał się do Scheveningen w Holandii. W jego twórczości wyraźnie obserwować można wpływ mistrzów portretu holenderskiego Złotego Wieku, Rembrandta van Rijn czy Fransa Halsa. Prezentowany portret należy do rozległej grupy wizerunków o realistycznym charakterze, reprezentacyjnych, niekiedy wręcz salonowych, lecz zdradzających dużą wnikliwość w psychologicznej obserwacji modela. Jeśli w części portretów Lentz odwzorowywał szczegóły fizjonomii czy stroju z wielką dokładnością, to prezentowany obraz mieści się w kategorii malarstwa naturalistycznego zmierzającego w stronę ekspresjonizmu. Artysta oddał powierzchowność modela przy jednoczesnym nadaniu mu sugestywnego wyrazu czy delikatnym przerysowaniu, co pozwalało mu z powierzchni płótna uczynić ekran duszy modela, ale też odbicie emocji samego malarza. W twórczości Lentza odbijały się, jak to nazwał Cezary Jellenta, „uczucia społeczne”. W serii dzieł, z których najbardziej znane pozostają „Vierzehntag” oraz „Strajk”, malarz obrazował epizody ruchu robotniczego oraz wizerunki socjalistów początku wieku. Prezentowany portret prawdopodobnie należy do tej serii, gdyż model, student albo robotnik ma upiętą pod szyją chustkę lub krawat, co zdradzać może jego socjalistyczne sympatie.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
LENTZ Stanisław
Malarz, rysownik, karykatyrzysta. Czołowy reprezentant warszawskiego środowiska artystycznego. Uczęszczał do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i warszawskiej Klasy Rysunkowej oraz Akademii Monachijskiej i Academie Julian w Paryżu. Debiutował w 1881 r. w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta obrazami o tematyce rodzajowej. Uznanie i powodzenie przyniosła mu twórczość portretowa (m.in. złoty medal na Salonie Paryskim 1911) inspirowana często sztuką Fransa Halsa. Modelami realistycznych portretów Lentza byli przedstawiciele warszawskiej inteligencji oraz reprezentanci wielkiej finansjery, mieszczaństwa i arystokracji. Tworzył także imponujące portrety zbiorowe oraz realistyczne sceny rodzajowe.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje cen wywoławczych we wszystkich katalogach aukcyjnych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl