LENTZ Stanisław | Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej w portretach. 20 autolitografii Stanisława Lentza, 1919

Stanisław LENTZ (1861-1920)

Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej w portretach. 20 autolitografii Stanisława Lentza, 1919

Teka autolitografii; wym.: 650 x 450 mm;
wszystkie plansze sygnowane oł. przez autora: St. Lentz.
Brak planszy tytułowej, spisu treści i portretu Wojciecha Trąmpczyńskiego (uzupełnione w postaci kserokopii na odmiennym papierze).
Wydawnictwo Hieronima Wildera w Warszawie. Wykonano 118 egzemplarzy (kamienie zniszczono) w zakładach Jan Cotty; odbijał Władysław Barczyk na papierze z Mirkowa.
Lit.: P.P. Czyż, Hieronim Wilder i grafika artystyczna w środowisku warszawskim pocz. XX w., Warszawa 2010; M. Grońska, Grafika... poz. 362. Rzadkie.

Seria I (inne nie wyszły drukiem): hr. Jerzy Baworowski, ks. Wacław Bliziński, Józef Błyskosz, Jakub Bojko, Ignacy Daszyński, Jan Dąbski, Herman Djamand, Jan Kanty Federowicz, Stanisław Grabski, Stanisław Głąbiński, Władysław Jabłonowski, Wojciech Korfanty, ks. Kazimierz Lutosławski, Andrzej Maj, Antoni Marylski, rabin Abraham Perlmutter, ks. Ferdynand Radziwiłł, Tadeusz Reger, abp Józef Teodorowicz, marsz. Wojciech Trąmpczyński.

LENTZ Stanisław
Malarz, rysownik, karykatyrzysta. Czołowy reprezentant warszawskiego środowiska artystycznego. Uczęszczał do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i warszawskiej Klasy Rysunkowej oraz Akademii Monachijskiej i Academie Julian w Paryżu. Debiutował w 1881 r. w warszawskim Salonie Aleksandra Krywulta obrazami o tematyce rodzajowej. Uznanie i powodzenie przyniosła mu twórczość portretowa (m.in. złoty medal na Salonie Paryskim 1911) inspirowana często sztuką Fransa Halsa. Modelami realistycznych portretów Lentza byli przedstawiciele warszawskiej inteligencji oraz reprezentanci wielkiej finansjery, mieszczaństwa i arystokracji. Tworzył także imponujące portrety zbiorowe oraz realistyczne sceny rodzajowe.