Akwarela, papier; 66 x 96,5 cm Sygnowany czarną akwarelą p.d.: STANISŁAW MASŁOWSKI | 1920
Stanisław Masłowski kształcił się u W. Gersona i A. Kamińskiego uczęszczając w latach 1871-75 do Klasy Rysunkowej. Odbył wiele podróży artystycznych m.in.: na Ukrainę, do Monachium, Włoch, Paryża, Tunisu. Penetrował też rodzinne strony wyruszając na plenery do zaprzyjaźnionych domów mazowieckich, odwiedził ponadto Zakopane, Lubelskie, Łotwę, Podlasie, Wołyń. Należał do licznych stowarzyszeń, był członkiem: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Stowarzyszenia Artystów Malarzy "Pro Arte", sekcji malarstwa Société Nationale des Beaux Arts w Paryżu. Wiele wystawiał m.in.: w Zachęcie, salonie Krywulta, Kulikowskiego, Garlińskiego w Warszawie oraz w innych miastach Polski i Europy, otrzymywał wiele odznaczeń i nagród. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa znaczna część jego dorobku. Masłowski był mistrzem akwareli, za pomocą której utrwalał piękno krajobrazu. Jego obrazy utrzymane są w konwencji realistycznej, choć nie jest to ściśle realizm odtwórczy.
MASŁOWSKI Stanisław
Uczeń W.Gersona i A.Kamieńskiego w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Odbywał coroczne podróże na plenery malarskie, m.in. na Ukrainę w latach 1875-1886. Zafascynowany tamtejszym krajobrazem i folklorem namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków (Taniec Kozaków, Dumka Jaremy). W roku 1886 przebywał w Monachium. Po 1900 roku kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża, a w 1912 podróżował na Sycylię i do Tunisu. Oprócz malarstwa olejnego uprawiał akwarelę i w tej trudnej technice doszedł do prawdziwego mistrzostwa. W swoich malowanych akwarelą krajobrazach - realistycznych, a zarazem dekoracyjnych - dawał, według własnych słów - „coś w rodzaju syntezy pejzażu polskiego”.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl