olej/płótno, 44,5 x 65 cm sygnowany i datowany l.d.: `S.Masłowski 909`
Według celnej uwagi syna malarza `droga Masłowskiego idzie od linearyzmu do dekoracyjności, od waloru do koloru, a potem od oleju do akwareli, w sumie od pracowni do pleneru`. Rola i znaczenie artysty w dziejach sztuki polskiej opiera się właśnie na tych pracach późniejszych, osiągających ów punkt, do którego twórczość jego - zgodnie z zacytowanym określeniem tendencji - zmierzała. Ten przełom, ów okres `burzy i naporu` sytuuje się w latach 1890-1907 (...). Odnosi się wrażenie, że Masłowski jest artystą samorodnym, nieodczuwającym potrzeby szkoły, obcym akademizmowi, chłonącym wrażliwym, rozkochanym wzrokiem naturę - na Ukrainie czy na Mazowszu - i oddającym ją po prostu, bez mocowania się z problemami kompozycji, światła czy barwnych refleksów. Tak jest w każdym razie z tą późniejszą, dojrzałą, plenerową twórczością. Ale i w młodości musiało być podobnie, skoro towarzysz owych lat, Henryk Piątkowski, wspominał, że Masłowski `uczył się głównie nie w szkole, lecz w otoczeniu przyrody polskiej, którą odczuwał i wypowiadał z mistrzostwem`. (...) Wystawiał wiele, na całym świecie, nagradzany, kupowany, przyzywany do rozmaitych artystycznych zatrudnień. Był powszechnie ceniony i lubiany, nad jego trumną powiedziano, że był `człowiekiem siejącym dokoła siebie słoneczność i prawość`. Umarł w niedostatku, jak na artystę polskiego przystało (J. Kleczyński) (A. Ryszkiewicz, Malarstwo polskie. Romantyzm - Historyzm - Realizm, Warszawa 1989, s. 358).
Był uczniem Wojciecha Gersona i Antoniego Kamieńskiego w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Po studiach stale mieszkał w Warszawie, skąd wyjeżdżał na plenery malarskie, m.in. na Ukrainę (w latach 1875-86). Fascynacja tamtejszym krajobrazem i folklorem sprawiła, że namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków. W 1886 przebywał w Monachium; po 1900 kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża. W 1912 i 1922 odbył podróż artystyczną na Sycylię i do Tunisu. Był członkiem ugrupowań artystycznych - TZSP, T.A.P. "Sztuka", Kółka Akwarelistów Polskich oraz Stowarzyszenia Artystów Malarzy "Pro Arte". Malował głównie sceny rodzajowe oraz pejzaże.
MASŁOWSKI Stanisław
Uczeń W.Gersona i A.Kamieńskiego w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Odbywał coroczne podróże na plenery malarskie, m.in. na Ukrainę w latach 1875-1886. Zafascynowany tamtejszym krajobrazem i folklorem namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków (Taniec Kozaków, Dumka Jaremy). W roku 1886 przebywał w Monachium. Po 1900 roku kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża, a w 1912 podróżował na Sycylię i do Tunisu. Oprócz malarstwa olejnego uprawiał akwarelę i w tej trudnej technice doszedł do prawdziwego mistrzostwa. W swoich malowanych akwarelą krajobrazach - realistycznych, a zarazem dekoracyjnych - dawał, według własnych słów - „coś w rodzaju syntezy pejzażu polskiego”.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl