Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MASŁOWSKI Stanisław | Wyjazd na polowanie, 1900 r.

Stanisław MASŁOWSKI (1853-1926)

Wyjazd na polowanie, 1900 r.

olej/sklejka, 28 x 39,5 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.:'ST MASŁOWSKI. WARSAWA. 900.'
na odwrociu napis czerwoną kredką: '21 lipca 1920 r.' oraz podkreślona liczba '313'; poniżej napis ołówkiem w trzech wierszach, z dającą się odczytać liczbą '562'

POCHODZENIE:
- dom aukcyjny Agra Art, 12.10.2014
- dom aukcyjny Agra Art, 06.11.2005
LITERATURA:
- "Tygodnik Ilustrowany" 1902, 1. półrocze, nr 21, s. 407, (il.)

Stanisław Masłowski był wielostronnym artystą, kojarzonym z doprowadzeniem do maestrii trudnej techniki akwareli. Jeśli spojrzeć na prezentowany obraz, staje się jasnym, że talent malarza rozwinął się również w dziedzinie techniki olejnej. Ten nieduży obraz, pochodzący z najlepszego okresu artysty, przedstawia prostą scenkę. W przeważającej części polskiego malarstwa obierającego za temat polowanie istotną rolę odgrywa gwałtowny ruch, niepokój (rozdęte końskie chrapy) i specyficzny typ anegdoty. U Masłowskiego wilki nie atakują koni, a te nie muszą pokonywać ostrego zakrętu. I nie są smagane batem. Panuje tu atmosfera mogąca się kojarzyć z rodzajowym malarstwem holenderskim złotego wieku. Mężczyźni zatrzymali się na chwilę bądź zaraz rozpoczną polowanie. Pokrzepiają się napojem - można przypuszczać, że jest to wódka bądź inny alkohol pity "dla kurażu". Koń, wspólnik człowieka, również zasługuje na pokrzepienie się. Całość tej prostej i ujmującej sceny spowita jest delikatną, biało-błękitną mgiełką.

Był uczniem Wojciecha Gersona i Antoniego Kamieńskiego w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Po studiach stale mieszkał w Warszawie, skąd wyjeżdżał na plenery malarskie, m.in. na Ukrainę (w latach 1875-86). Fascynacja tamtejszym krajobrazem i folklorem sprawiła, że namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków. W 1886 przebywał w Monachium; po 1900 kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża. W 1912 i 1922 odbył podróż artystyczną na Sycylię i do Tunisu. Był członkiem ugrupowań artystycznych - TZSP, T.A.P. "Sztuka", Kółka Akwarelistów Polskich oraz Stowarzyszenia Artystów Malarzy "Pro Arte". Malował głównie sceny rodzajowe oraz pejzaże.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MASŁOWSKI Stanisław
Uczeń W.Gersona i A.Kamieńskiego w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Odbywał coroczne podróże na plenery malarskie, m.in. na Ukrainę w latach 1875-1886. Zafascynowany tamtejszym krajobrazem i folklorem namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków (Taniec Kozaków, Dumka Jaremy). W roku 1886 przebywał w Monachium. Po 1900 roku kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża, a w 1912 podróżował na Sycylię i do Tunisu. Oprócz malarstwa olejnego uprawiał akwarelę i w tej trudnej technice doszedł do prawdziwego mistrzostwa. W swoich malowanych akwarelą krajobrazach - realistycznych, a zarazem dekoracyjnych - dawał, według własnych słów - „coś w rodzaju syntezy pejzażu polskiego”.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl