Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU

Stanisław MUCHA (1895 - 1976)

KRAKÓW - Akademia Górnicza, 1930?

Album zaw. 12 fotografii form. ca 12x17 cm (11 szt.), 17x23 cm (1 szt.) autorstwa Stanisława Muchy (Album zat. "Akademja Górnicza w Krakowie Zakład Górnictwa I. Pracownie ufundowane przez Górnośląski Związek Przemysłowców górn.-hut. 1927-1930", form. ca 24x35 cm, k. 13, opr. oryg. pł. Na zdjęciach przedstawiono poszczególne pracownie jak w tytule powyżej, na kilku zdjęciach kadra profesorska i studenci w trakcie zajęć i eksperymentów. Wszystkie zdjęcia oprócz pierwszego naklejone na karty albumu. Zdjęcie 1 z nadrukiem na kliszy w prawym dolnym narożniku: "Fot. St. Mucha Kraków" i z piecz. na odwrocie: "Fot. Stanisław Mucha Kraków ul. Jabłonowskich 20 Telefon - 14966". Opr. albumu otarta, stan zdjęć bardzo dobry

S.Mucha (1895-1976) - fotograf krakowski. W czasie I wojny światowej fotografował działania Legionów Polskich. Od 1922 studiował w Krakowie prawo i został fotoreporterem IKC. W 1929 otworzył w Krakowie własne atelier ukierunkowane na fotografię pejzażową. Od 1952 członek ZPAF)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MUCHA Stanisław
Fotograf zajmujący się przede wszystkim dokumentowaniem architektury i życia Krakowa. Fotografią zafascynował się w latach gimnazjalnych. Jako uczeń VII klasy bocheńskiego gimnazjum wstąpił wojska. Od 1915 r. służył w dowodzonym przez płk. Bolesława Roję 4 pułku piechoty Legionów Polskich czyli Czwartaków. Duża biegłość fotograficzna umożliwiła mu stworzenie niezwykle ciekawej i cennej dokumentacji udziału Czwartaków w epopei legionowej. W 1917 r. przy Legionach Polskich utworzony został Urząd Filmowy, rok później przekształcony w Centralny Urząd Filmowy przy Naczelnym Dowództwie WP, którego był kierownikiem technicznym. Od 1929 r. do lat 70. (z przerwą w latach 1939-45) prowadził zakład fotograficzny na ul. Jabłonowskich 20. W latach 1920-1939 powstały jego liczne fotografie ukazujące zabytkową architekturę Krakowa, w tym panoramy miasta. Podczas II wojny światowej, narażając życie, wyniósł z Drukarni Narodowej zajętej przez Niemców cenne zdjęcia - świadectwo zbrodniczej działalności okupanta w Krakowie m.in. zburzenia pomnika A. Mickiewicza na Rynku Głównym. Wykonywane przez niego zdjęcia chętnie umieszczano w publikacjach dotyczących Krakowa oraz wydawano w formie pocztówek. Prace Stanisława Muchy zdobywały nagrody na konkursach fotograficznych. Współpracował, jako fotoreporter, ze "Światowidem" i "Ilustrowanym Kurierem Codziennym".
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl