Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NOAKOWSKI Stanisław | Widok Kościoła

Stanisław NOAKOWSKI (1867 - 1928)

Widok Kościoła

tusz, akwarela; 33 x 46,5 cm w świetle passe - partout;
sygnowany po prawej stronie u dołu monogramem wiązanym: SN

Stanisław Noakowski studiował na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu w latach 1886-1898. W tym czasie podróżował do Francji (1889), Włoch (1892), Czech, Niemiec i ponownie Francji i Włoch (1895-1896) oraz Londynu (1897). Od początku studiów malował akwarele z motywami architektury, za które otrzymywał liczne pochwały. W 1899 przeniósł się do Moskwy, gdzie wykładał w Szkole Stroganowskiej Przemysłu Artystycznego, a od 1907 w Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie był też kustoszem szkolnego muzeum i bibliotekarzem. W 1914 został członkiem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Akwarele i rysunki z tych lat tworzone były dla celów dydaktycznych. Równolegle od 1904 powstawały też fantazje na temat dawnej architektury rosyjskiej i polskiej, z czasem także włoskiej i francuskiej. Lata moskiewskie, do powrotu do Warszawy w końcu 1918, wypełniała mu praca dydaktyczna i naukowa, liczne podróże (w tym wielokrotne wizyty w Polsce), działalność odczytowa, coraz częstszy udział w wystawach. Od 1919 był profesorem historii architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i od 1923 wykładowcą historii sztuki w Szkole Sztuk Pięknych, późniejszej Akademii. Obie te funkcje pełnił do śmierci. Jako autorytet w dziedzinie architektury dawnej odegrał ważną rolę w promocji rodzimej tradycji budownictwa. Jego akwarele zyskały szeroką popularność w społeczeństwie. Pod koniec życia, zagrożony utratą wzroku i trapiony innymi chorobami, często przebywał w domu wypoczynkowym Kasy Mianowskiego, tzw. Mądralinie, nad Świdrem koło Otwocka, nie rezygnując jednak do końca ani z pracy dydaktycznej, ani z udziału w życiu artystycznym. Prace Noakowskiego charakteryzuje bezbłędne rozplanowanie i ujęcie stosunków przestrzennych, umiejętność skrótu i syntezy, przy jednoczesnej dbałości o oddanie detalu. Jego fantazje architektoniczne przesyca poetycki ton nostalgii. Noakowski był legendarnym wykładowcą, ilustrującym swoje słowa mistrzowskimi rysunkami kredą na tablicy (nieliczne przetrwały na fotografiach). Pozostawił po sobie tysiące rysunków, szkiców i akwarel, z których ocalała tylko część (największy zbiór posiada Muzeum Narodowe w Warszawie).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOAKOWSKI Stanisław
Urodził się w 1867 roku w Nieszawie k. Aleksandrowa Kujawskiego, zmarł w 1928 roku w Warszawie. Rysunku uczył się w szkole realnej we Włocławku u L. Boucharda. W 1886 roku podjął studia na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, na wyższych latach w pracowni L.N. Benois. W 1894 roku nagrodzony wielkim złotym medalem za projekt stajni cesarskich (łącznie z tytułem "kłassnyj chudożnik"). W 1895 roku jako stypendysta Akademii wyjechał w podróż po Europie. W tym samym roku wykonał projekt kaplicy mieszczącej urnę z sercem T. Kościuszki na zamku w Rapperswillu. W 1899 roku podjął pracę w Muzeum Przemysłu Artystycznego przy Stroganowskiej Centralnej Szkole Przemysłu Artystycznego gdzie w pewnym momencie wykładał. Wykładał także w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. W jego twórczości widoczny jest wpływ secesji. Zaznaczył się on w projektach dworków wiejskich i mauzoleów parkowych, a także w ornamentyce exlibrisów. W 1907 roku otrzymał order św. Stanisława II klasy. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Zaprojektował dwa nagrobki biskupów kujawskich do katedry włocławskiej. Opracował cykl rysunków zwany "suitą polską" (w obliczu I wojny światowej, w czasie której wiele zabytków mogło zostać zniszczonych). W 1914 roku Akademia Sztuk Pięknych w Piotrogrodzie nadała mu tytuł akademika, a w 1915
Roku został jej członkie3m rzeczywistym. W 1918 roku został powołany do Moskiewskiego Kolegium Plastycznego. Po powrocie do Polski otrzymał profesurę na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (w latach 1920-1923 pełnił funkcję dziekana). Został powołany do Rady Muzealnej Muzeum Narodowego. W 1920 roku ukazał się album "Architektura polska - szkice. Od 1923 roku wykładał historię sztuki w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez cały czas tworzył kolorowe rysunki na temat architektury europejskiej wszystkich epok i stylów, także projekty nowoczesne (np. cykle fantazji rysunkowych - ewokacji stadionów rzymskich z okazji olimpiady). Wystawiał w kraju i za granicą. Od 1922 roku był członkiem rytmu, od 1924 roku Polskiego Instytutu Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1923 roku otrzymał komandorię orderu Polonia Restituta. W 1926 roku otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt działalności artystycznej.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl