PODGÓRSKI Stanisław | STARY ZAMEK HABSBURGÓW W ŻYWCU

Stanisław PODGÓRSKI (1882 - 1964)

STARY ZAMEK HABSBURGÓW W ŻYWCU

olej na płótnie, 40,7 x 58 cm,
sygnowany p.d. "Stanisław Podgórski / Żywiec"

Malarz pejzażysta, zaliczany do szkoły pejzażowej Stanisławskiego. Studiował w krakowskiej ASP (1901-1909) u F. Cynka, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego oraz w Akademii Colarossi w Paryżu (1906-1908) u Ch. Krogha. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie, TPSP i "Domu Sztuki" we Lwowie, Hagenbundzie i galerii Arnot w Wiedniu, Instytucie Carnegie w Pittsburgu. Miał również wystawy indywidualne. Malował głównie Tatry, pejzaże leśne, parki, widoki miast, ale także portrety. Wiele jego prac zaginęło w czasie II wojny światowej. Zachowane prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Około 1909 r. przebywał w Żywcu na zaproszenie arcyksięcia Karola Stefana Habsburga. Arcyksiążę zakupił wówczas kilka prac artysty do swojej galerii.
Być może powstał wówczas również ten obraz. Przedstawia on fragment starego zamku w Żywcu. Pierwszy gotycki zamek powstał w tym miejscu w 1. połowie XV w., następnie był przebudowywany. W 2. połowie XVI w. uzyskał wygląd renesansowy. Na początku XVIII w., gdy był własnością Wielopolskich, zmienił swój charakter z obronnego na pałacowy. Kolejni właściciele - Habsburgowie, zmienili zewnętrzny wygląd zamku wprowadzając styl historyzmu i przeznaczyli go na biura i mieszkania urzędnicze. Od 2005 r. mieści się w nim Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek.

PODGÓRSKI Stanisław
Studiował w Krakowie w latach 1901-06 w ASP - u L. Wyczółkowskiego, F. Cynka i Stanisławskiego oraz w Paryżu i Rzymie. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Malował pejzaże.