Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
RODZIŃSKI Stanisław | KRAJOBRAZ Z DALEKA, 1983

Stanisław RODZIŃSKI (1940 Kraków - 2021)

KRAJOBRAZ Z DALEKA, 1983

Olej, płótno
48,5 x 58,5 cm
Na odwrocie napis czarną farbą wykonany przez autora: ST. RODZIŃSKI | KRAJOBRAZ Z DALEKA | 1983

Studia kończył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Emila Krchy. Od roku 1963 pracował w szkolnictwie podstawowym, średnim, średnim artystycznym (Liceum Sztuk Plastycznych - Kraków), a od roku 1972 do 1980 jako docent w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, od roku 1981 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, by jako profesor zwyczajny zostać dziekanem wydziału malarstwa w latach 1993-1996 i rektorem Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem Wydziału Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego. Od roku 1968 uprawia eseistykę i publicystykę w zakresie sztuki. Współpracownik "Tygodnika Powszechnego", "Gościa Niedzielnego", "Znaku" i innych pism. Autor kilkuset artykułów i esejów w zakresie sztuki współczesnej i współczesnej sztuki sakralnej. W latach 1975-1983 (tj. do likwidacji ZPAP przez władze stanu wojennego) był naczelnym redaktorem biuletynu teoretycznego Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1981-1989 aktywnie uczestniczył w Ruchu Kultury Niezależnej (prace organizacyjne, publikacje w prasie podziemnej). Inspiracją pozostały dla artysty pejzaże, stare malarstwo i motywy religijne. Maluje głównie cyklami. Na początku kolor w jego obrazach był wyciszony, monochromatyczny. Posługiwał się głównie bielą, czernią i ziemiami. Po latach kolor w obrazach Rodzińskiego jest może nie dominujący, ale istotny i bogaty. Malarz nie obawia się czerwieni, żółci, błękitów i zieleni, niekiedy ostro, odważnie acz trafnie ze sobą zestawionych. Obok koloru czy formy, także tematu, istotna w tym malarstwie jest faktura. Z pasją stosuje różne rodzaje faktur.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
RODZIŃSKI Stanisław

Urodził się w 1940 w Krakowie. W 1963 ukończył krakowską ASP w pracowni E. Krchy. Jest malarzem, profesorem ASP w Krakowie (od 1992 - rektorem). Brał aktywny udział w niezależnym ruchu kultury. Maluje obrazy olejne, akwarele, gwasze, pastele; zajmuje się tematyką religijną, przede wszystkim pasyjną. Zajmuje się również krytyką sztuki, publikuje w "Tygodniku Powszechnym", a w 1999 wyszła jego książka "Sztuka na codzien i od święta". Wykonuje również prace rzeźbiarskie: cykl "Pieta". S. Rodziński twierdzi, ze ważną rolę w jego życiu artystycznym odegrała znajomość z Józefem Czapskim, któremu poświęcił kilka swych prac, miedzy innymi: "12.1.1993" - data śmierci Czapskiego. W 1985 był laureatem Nagrody Archidiecezji Warszawskiej, w 1988 nowojorskiej Fundacji im. A. Jurzykowskiego, w 1995 jego prace wystawiane były w Galerii Kordegarda w Warszawie.

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl